"При разговорите си с мен нито един от ромските лидери не си е позволи да каже, че това е „отмъщение“ или „кръв за кръв“. Това е един по-скоро хулигански конфликт между непълнолетни. С ромските лидери от града разговаряхме за етническата толерантност, за разбирането, за това, че сме членове на едно семейство и за проблемите на ромите", заяви още той, цитиран от БГНЕС.
На въпрос дали училищата в Самоков имат ресурс да се справят с охраната,  Георгиев каза, че това пак е свързано с преекспониране на проблема. Според него в момента в града има достатъчно полиция, патрули, включително не се налага вкарването на жандармерията.
"Аз мисля, че проблемът е вече е туширан и трябва да му дадем възможност да отшуми", добави главният комисар.
"За мен най-важното е недопускането на преекспониране на конфликта, който няма етнически характер. Самоков е културен и туристически център и не бива с нашите действия да уронваме името на този курорт", категоричен е Калин Георгиев.
В Самоков няма напрежение между българи и роми. Това е изкуствен създадено напрежение, заяви междувременно и лидерът на партия "Евророма" Цветелин Кънчев. Кънчев обаче даде за пример нападения на българи над роми в общините Самоков, Ихтиман и Сандански.