”Марица Изток” пак обгази Гълъбово
Всички топлоцентрали в комплекса "Марица изток" работят на минимален товар след разпореждане на РИОСВ. Поводът е високи стойности на серен диоксид в атмосферния въздух на община Гълъбово.
През три последователни часа са регистрирани превишения на алармения праг от серен диоксид, който е 500 микрограма на кубичен метър. В 15 часа са измерени - 572.57, в 16 часа - 655.40, в 17 часа - 595.13 микрограма на кубичен метър. В 18 часа замерването е показало намаляване на стойностите - 356 микрограма на кубичен метър при средно часова норма от 350, но те все още са над критичния праг, информират от РИОСВ-Стара Загора. Едва в 19 часа измерванията на атмосферния въздух в Гълъбово са показали, че стойностите на серния диоксид се нормализират, съобщи БТА по информация от пресцентъра на РИОСВ в Стара Загора. Апаратурата е отчела 283 микрограма на кубичен метър серен диоксид. Това е под пределно-допустимите концентрации. От 19.30 часа отпадна необходимостта от Оперативния план за защита здравето на населението в община Гълъбово, уточниха от РИОСВ- Стара Загора. На населението в община Гълъбово бе препоръчано да не излиза от домовете и прозорците да бъдат затворени. Има опасност за болните от асма, сърдечно съдови и белодробни заболявания, предупреждават от екоинспекцията.