Националната здравна карта бе приета без подкрепа от БЛС
С 11 гласа "за" и 2 "против" Националната комисия прие окончателно Националната здравна карта (НЗК), съобщиха от МЗ след днешното заседание на комисията.
След обнародването й, картата ще стане задължителна част от методиката, по която НЗОК ще сключва индивидуални договори с лечебни заведения.
НЗК регламентира необходимия брой лекари и болници в различните области и градове.
Здравната карта е аналитичен документ, който отразява потребностите на българските пациенти, документирани през последните 3 години и дава насоки за оптимално разпределяне на ресурсите в системата на здравеопазване, допълниха от пресслужбата.
По закон промяна в НЗК ще може да се инициира по всяко време, като се внесе аргументирано искане в Националната комисия.
В периода, в който проектът на картата беше подложен на публично обсъждане, в комисията са постъпили около 150 предложения за промени.
От тях комисията е приела 71 и ги е отразила в пълния им вид в окончателния вариант на документа, 33 предложения са приети частично, а 35 не са разглеждани, защото се отнасят до съдържанието на областните здравни карти, които са извън компетентността на комисията.
БЛС не подкрепя Националната здравна карта
Представителите на БЛС в Националната комисия за изготвяне на Национална здравна карта не гласуваха приемането й. Решението е на УС на съсловната организация и е било изпратено до министъра на здравеопазването Петър Москов, както и качено на интернет страницата на БЛС.
В аргументите си от съюза посочват, че Националната здравна карта трябваше да е готова преди началото на тази година, а към момента тя все още не е факт, въпреки че са изготвени 28 областни здравни карти и три варианта на национална карта.
Освен това методиката за областните здравни карти е предмет на съдебно оспорване, припомнят от съсловната организация.
Въпреки дългия период за обществено обсъждане, остава неясно, според БЛС, дали промените в лечебните заведения и новите им дейности са взети под внимание при изготвянето на картата.
В писмото се изразява недоумение, че в документа е записано, че в София има излишък на общопрактикуващи лекари, а всъщност има "очевиден недостиг".
Против служебен рамков договор
Българският лекарски съюз счита, че предложението за решение на Надзора на НЗОК, с което фактически се създава нов служебен рамков договор, е незаконосъобразно.Това заяви в интервю за БНР председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев.
В края на февруари делегатите на 64-ия Извънреден събор на Българския лекарски съюз (БЛС) отхвърлиха Националния рамков договор.
Грозев допълни, че от организацията не знаят върху какво "стъпва" новия служебен рамков договор.
"Този акт е в нарушение и в противоречие със Закона за здравното осигуряване... Нов рамков договор няма, така че остава в сила договорът от 2015-а година", обясни д-р Грозев.
По думите му, в основни линии конфликтни точки в този рамков договор са лимитите, санкциите и възможното намаляване на цени.
"Санкциите са завишени, не са това, което ние договорирахме. Има възможност за еднолично решение от страна на Надзора във връзка с промяната в обеми и цени. В момента Наредба 11 или бившата 40, тя виси, има един такъв създал се правен вакуум – прави се рамков договор, обаче я няма Наредбата. Тя все още е качена и остава за обсъждане", допълни председателят на БЛС.
НЗОК: Правен вакуум няма да има
Националният рамков договор ще влезе в сила от 1 април и правен вакуум няма да има. Това заяви пред парламентарната здравна комисия председателят на Надзорния съвет на Здравната каса Кирил Ананиев.
Проектът на документа, както и проектите на всички необходими наредби, са качени за обществено обсъждане на сайта на Министерството на здравеопазването. Според Ананиев ще има технологично време, за да бъдат приети в срок.
"Ще разгледам абсолютно всички предложения, които са постъпили, и Надзорният съвет ще вземе своите решения. Процедурата след това е такава, че след като се гласува решението се предоставя на министъра на здравеопазването за съгласуване и оттам тръгва към Държавен вестник", обясни Ананиев.