Освен Брендо подсъдими по делото са още и бившата му съпруга Моника Добринова, за която обвинението поиска 3 години затвор, брат му - Симо Карайчев, за когото прокуратурата смята, че трябва да лежи зад решетките шест и половина години, и Десислава Дишлиева - вдовица на застреляния Константин Дишлиев, за която се искат също шест и половина години лишаване от свобода, съобщи Дарик радио.

Държавното обвинение поиска и за тримата налагане на законовата глоба за тези престъпления в максимален размер, който е 200 000 лв.

Процесът се намира в заключителната си фаза. Преди да започне близо тричасовата пледоария на прокурора по делото Марияна Станкова, Евелин Банев заяви, че не се чувства виновен и не желае да дава обяснения.

По време на пледоарията обаче, Брендо на няколко пъти задрямваше, а съдията му направи забележка, питайки го: „Подсъдимият, вие да не заспахте? Чувате ли изобщо нещо?”, предаде "Фокус".

Според разследващите четиримата са били част от международна мрежа за пране на пари от трафик на наркотици, като са изпрали 11 138 650 евро или над 21 000 000 лева. Групата е действала на територията на България, Швейцария, Австрия и Германия, пише в обвинителния акт.

Брендо бе арестуван в Созопол на 16 май 2012 г. в рамките на международната полицейска операция „Кокаинови крале“, заради което той бе наречен от вътрешния министър Цветан Цветанов - "кокаинов крал". Тогава бяха задържани общо 30 души - българи и чужденци. Целта на операцията бе неутрализиране на организирана престъпна група, занимавала се с международен наркотрафик и последващи престъпления срещу финансовата система на страни от ЕС, обявиха тогава от МВР.

По-късно българският съд разреши Банев да бъде екстрадиран в Италия, където срещу него успоредно се води друг съдебен процес, като властите там се задължиха да го връщат у нас за заседанията по делото.

На днешното заседание не дойде да свидетелства шефът на Комисията по финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев, който се оказа нередовно призован, защото не бил намерен на адреса, на който живеел, съобщи bnews. В залата стана ясно, че той бил само квартирант и е напуснал жилището. Опитите да го издирят на работното му място също били неуспешни, защото Мавродиев бил болнични.
Прокурор Станкова поиска от съда да му бъде наложена глоба за неявяването, но това не бе прието, защото е нередовно призован. След това държавното обвинение се отказа от показанията на шефа на КФН с обяснението, че не иска да бави процеса.

Самият Мавродиев коментира пред медии преди дни, че призоваването му като свидетел по това дело е странно, защото нямало нито пряка, нито косвена връзка с него. Той трябваше да бъде разпитан в качеството му на бивш собственик на фирма, занимавала се с регистрация на офшорни дружества и продажба на вече регистрирани дружества.

Разпитан бе обаче началникът на кабинета му - Андон Георгиев. Той трябваше да разпознае на документи подписа на Мавродиев, но заяви, че не е негов, защото шефът му изписвал и цялото си име.

Заседанието продължи с пледоариите на защитата. Утре в 09.00 часа ще бъде прочетена присъдата.

Междувременно преди дни беше издадена нова европейска заповед за арест на Евелин Банев, този път от Букурещ, по обвинение за създаване на организирана престъпна група за трафик на кокаин.