Тотю Младенов: Не сме популисти
Вдигането на заплатите ще съживи потреблението, което е важно за бизнеса. Това коментира в предаването "Седмицата" на Дарик министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.
Младенов посочи, че за увеличението има икономически и социални предпоставки. Това е част от целенасочена политика, а не предизборен трик. "Ние не сме популисти", категоричен е Младенов. Той изрази готовност да предложи на съвета за тристранно сътрудничество минималната работна заплата да се откъсне от други плащания - например с формирането на таксата за преглед при лекар, която сега се изчислява като 1% от минималната работна заплата, което би облекчило хора, чиито заплати няма да бъдат вдигнати.
Социалният министър подкрепи идеята ръстът на минималната работна заплата в България да се обвърже законово с ръста на производителността на труда у нас. "Производителността на труда за миналата година е с 6,6%. Производителността на труда за първото тримесечие на тази година е с ръст 4,9% спрямо първото тримесечие на миналата година. Откакто за последно се увеличи минималната работна заплата, която стана на 1 януари 2009 г. 240 лева, от тогава до сега общият ръст на производителността на труда е с 10,4% по-голям", заяви министър Тотю Младенов. Министър Младенов припомни, че увеличението на заплатите ще коства на бюджета 19 млн. лева. Да видим какви са възможностите на бюджета и тогава да говорим за разпределението на пенсиите, призова социалният министър. На въпрос какъв е аргументът за увеличаване на пенсиите, Младенов посочи ръста на основни хранителни продукти и горивата, който предполага известно компенсиране.
"Без да се нарушава дефицита, финансовата дисциплина и всички възможности от преизпълнение на приходите да отидат за компенсирането на доходите от пенсия - това е честната позиция", коментира Тотю Младенов. Запитан за това, че Синята коалиция настояват за оставката му, след като Конституционният съд обяви за противоречещо на основния закон прехвърлянето на парите за ранни пенсии от частните пенсионни фондове към Националния осигурителен институт (НОИ), Тотю Младенов каза само, че моделът, свързан с пенсиите на категорийните работници, е заложен грешно още през 2000 г.
"Същите тези хора преди 11 години направиха този сгрешен модел", беше лаконичния коментар на министъра по адрес на сините. Без да споменава имена, министър Младенов каза, че до няколко седмици ще има нов управител на НОИ. Освен експертността в НОИ е много важно и управлението, да има реформа в системата и да се подобри качеството на обслужването на граждани и фирми, каза социалният министър, запитан експерт или политическа фигура ще оглави института.