Великобритания ограничи достъпа на имигранти до жилища и социални помощи
Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън представи нови мерки, които ще ограничат достъпа на имигрантите до общински жилища и социални помощи. Той предупреди, че повече няма да има мек подход към тези, които идват във Великобритания, и те се изправят пред по-строги правила.
Имигрантите ще получават помощи за безработица за повече от шест месеца единствено, ако могат да докажат, че активно търсят работа или имат реален шанс да си намерят работно място, предаде телевизия „Скай нюз”, цитирана от "Фокус".
Имигрантите ще загубят плащанията след шест месеца, освен ако не се установи, че те „наистина си търсят работа”, поясни още премиерът, цитиран от Би Би Си.
Семействата на имигрантите ще трябва да чакат пет години преди да получат общински жилища.
Освен това трябва да имат доказателство за постоянен адрес от поне 2 години, преди да могат да кандидатстват за такива жилища.
Британският министър-председател призова хората, които дават квартири под наем на имигранти, да започнат проверки на наемателите си и да изискват доказателства за законното им пребиваване във Великобритания.
Ще бъдат взети също мерки за прекратяване на "здравния туризъм", подчерта Камерън. Това означава, че от гражданите на страни извън ЕС ще се изисква да докажат, че имат здравна осигуровка, преди да бъдат приемани за лечение, предаде БТА, като се позова на ДПА.
Освен това ще бъдат предприети нови мерки по отношение на нелегалната имиграция. Предвижда се максималната глоба за компании, които наемат нелегално чуждестранни работници да бъде удвоена до 20 000 паунда.
От днес влиза в сила и обновеният вариант на теста „Живот във Великобритания”, чиято цел ще бъде проверката на знанията на имигрантите за Великобритания и нивото им на владеене на английски език.
В речта си в Ипсуич Камерън каза, че има „дълбоки опасения, че някои хора ще могат да дойдат и да се възползват от нашето великодушие, без да са допринесли по никакъв начин за Великобритания”.
„Тези опасения не само са основателни, те са правилни и е основно задължение на всяко политическо течение да се справи с тях”, смята премиерът.
- бел.ред) във Великобритания е възлязла на 2,2 милиона души
между 1997 и 2009 г., заяви Камерън, "което надвишава повече от
два пъти населението на Бирмингам", втория най-голям град на
Острова.
Новите правила основно целят да предотвратят възможността българи и румънци да кандидатстват за социални помощи. Но те ще бъдат прилагани и към гражданите на Хърватска, която ще се присъедини към ЕС през юли.
Според Националната статистическа служба през юли 2012 г. е имало 94 000 румънци и 47 000 българи, пребиваващи във Великобритания.
Миналата седмица правителствен доклад във Великобритания представи данни, според които към 13 000 румънци и българи ще влязат в страната за една година след снемането на ограниченията. Предвижда се броят на тези имигранти да възлезе догодина на 8156 румънци и 4613 българи. Това е значително по-малко от прогнозираните от групата "Мигрейшън уоч" 50 хиляди пришелци от България и Румъния.
Реакцията на ЕК
Огромното мнозинство от европейците, които се преместват в друга част от ЕС, отиват там, за да работят, а не за да се ползват от социалните услуги в приемащата държава, заяви на пресконференция днес Джонатан Тод, говорител на еврокомисаря по заетостта, социалните въпроси и приобщаването Ласло Андор, в отговор на мерките на Великобритания.
Говорителят отбеляза, че има много силни защити в европейското законодателство, приети от всички държави в ЕС, включително и от Великобритания, които предотвратяват т. нар. социален туризъм.
Според тези правила социални придобивки могат да бъдат предоставяни, само ако гражданин на ЕС работи в друга държава от Общността, или ако член от неговото семейство е на работа, ако са изпълнени условията за постоянно местожителство.