Парламентът на Крим прие декларация за независимост
Парламентът на Крим прие декларация за независимост на републиката. В документа се дава като пример едностранното обявяване на независимост на Косово.
В документа се отбелязва, че "ако на референдума на народите на Крим на 16 март се реши Крим, включително Автономна република Крим и град Севастопол, да влязат в състава на Русия, след референдума Крим ще бъде обявен за независима и суверенна държава с републиканска форма на управление".
Република Крим ще бъде демократична, светска и многонационална държава, която се задължава да поддържа мира, междуетническото и междурелигиозното съгласие на своя територия.
Освен това, в декларацията се отбелязва, че при съответните резултати, Крим, като независима държава, ще се обърне към Руската федерация с предложение за приемане на базата на междудържавен договор в състава й.
Вижте снимки от Крим>>
В декларацията се казва, че парламентът на Крим и градският съвет на Севастопол са взели това решение, "изхождайки от Устава на ООН и редица международни документи, които гарантират правото на народите на самоопределение, и вземайки предвид, че Международният съд на ООН, на 22 юли 2010 г. във връзка с Косово, потвърди факта, че едностранното обявяване на независимост на част от държава не нарушава нито една норма на международното право".
Кримският парламент прие и постановление за гаранции за възстановяване на правата на кримскотатарския народ и интегрирането му в кримската общност.
Кримските татари са общо към 350 000 души и са най-сериозната опозиционна сила.
Решението на парламента на Крим да приеме декларацията за независимост е напълно законно, съобщиха от Министерството на външните работи на Русия.
Българският външен министър Кристиан Вигенин заяви, че България няма да признае резултатите от референдума.
КРЪСТОСАН ОГЪН: За армията и националната гвардия на Украйна
АНКЕТА: Трябва ли да се проведе референдумът в Крим?