Българските ученици пишели по-добре на английски
Българските гимназисти се справят много по-добре с английския правопис, отколкото с българския. Това показват резултатите от кампанията "Бъди грамотен".
В езиковите състезания по българска граматика през 2010 г., под формата на писмен тест, са се включили близо 4000 ученици от начален и горен курс, от 36 училища в столицата. В надпреварата са участвали и десетки училища от провинцията.
Децата до седми клас пишат много по-правилно, положението в 8-ми, 9-ти и 10-ти клас на грамотността на учениците е просто трагично, обясни Гечева.
Причината, според нея, е, че основните правописни правила се изучават до 7 клас и след това часовете по български език намаляват за сметка на литературата, чуждите езици, специалните предмети, цитира я БГНЕС.
Грешките, които допускат учениците, са различни. Често се среща "пишеме", "четеме", "играеме" вместо "пишем", "четем", "играем". Има и лексикални пропуски като непознаването на тавтологията, като например "Народният фолклор", двойно "н" и др.
Интересен факт е, че в състезанията по-добре са се представили учениците от малките градове с 1000 отличници, за сметка на София с 557 отличници.
В Сопот 47% от участвалите в състезанията по правопис са решили теста без грешка, в Димитровград - 42%, в Горна Оряховица – 38% и Кърджали – 36%.
В нито едно столично училище няма такъв резултат.
Резултатите от тестовете сочат, че учениците извън София, предимно децата до четвърти клас, се справят много по-добре с правописа и пунктуацията, отколкото техните връстници в столицата, коментира Гечева. Според нея една от причините се крие в много по-добрата организация на състезанията в извънстоличните училища.
През ноември Гечева заяви, че около 45-50% от завършващите средно образование у нас не владеят в нужната степен правописа и пунктуацията.