Това каза пред БНР социологът от агенция "Медиана" Кольо Колев. Той и политологът Евгений Дайнов коментираха ролята на президента в контекста на скандала с избора на конституционен съдия и думите на вицепремиера Цветанов, че ролята на държавния глава е само представителна, предаде БГНЕС.
Вътрешният министър дори заяви, че ако Венета Марковска не беше подала оставка, опозицията можеше наистина да инициира импийчмънт на Росен Плевнелиев, защото е имало нарушение на конституцията.

Според Колев няма битка между Бойко Борисов и държавния глава, битката е по-скоро между Цветанов и него.
"Продължавам да твърдя, че президентът ще ходи където трябва и ще прави каквото трябва, зависи кой му го казва. В този смисъл Плевнелиев не счита, че Цветанов е този, който трябва да му казва какво, къде и как да го прави. Цветанов много пъти е декларирал намерението си да кадрува в съдебната система. Многобройни са случаите досега. В случая Цветанов заканително размахва пръст на Плевнелиев с думите: "Момче, опичай си акъла". Причината е очевидното желание на Цветанов да прокара една или друга кандидатура", каза още социологът и изрази съмнение, че президентът ще успее да се еманципира.

Той припомни началото на скандала, който тръгна, след като президентът помоли да не бъде поставян в същата ситуация, както с Венета Марковска - "на последния бушон в държавата". "На тази молба отговорът на Цветанов е: "Слушай какво ти се казва", добави Колев.

Според Дайнов вицепремиерът понякога казва "хоп" преди да е скочил. Така, по думите му, се стига до ситуация, в която се изпреварват събитията и се получават скандали. Предстоят избори и в тази ситуация няма как безобразията да не продължат, смята политологът.

"Още с избирането на президента беше ясно, че така е устроена властта и в частност ГЕРБ, че няма начин Плевнелиев просто да топли стола на Бойко Борисов пет години", заяви още Дайнов.
"Ясно беше, че ще се гласуват калпави закони и рано или късно ще се наложи не само президентът, а и Конституционният съд да връща калпави закони. Това го видяхме отдавна, още с окупацията на Орлов мост и лобисткия Закон за горите. Ако Плевнелиев не реагира, губи всякакво право да бъде президент, от което виждаме, че ролята на българските президенти не е толкова декоративна", добави политологът.

По думите му, когато има кризи, българските президенти са последна инстанция на нормалността.
"Спомнете си Желю Желев, който отказа да връчи мандат на БСП за управление, споменете си Петър Стоянов, който също отказа да връчи мандат на социалистите през 1997 и сега Плевнелиев как отказа да присъства на клетвата на Марковска", даде примери Дайнов.

Като равносметка за досегашния мандат на Росен Плевнелиев политологът коментира: "В сградата с гвардейците влезе доста притеснено момченце. Гласът му започна да мутира с протестите на Орлов мост, сега очакваме да орелефи, да развие малко мускулатура и да застане пред нас като мъж".

От своя страна Кольо Колев допълни асоциацията на Дайнов с думите, че определянето на пола може да стане след мутирането на гласа.

Още след коментара си за Росен Плевнелиев Цветан Цветанов отрече между тях да има напрежение. Днес вътрешният министър отново заяви пред журналисти, че няма война помежду им, предаде "Фокус".
ИЗБРАНО