БТА
НАТО: Съюзниците да успокоят тона
НАТО ще уважи резултата от референдума в Турция, стига процесът да е демократичен, посочи Йенс Столтенберг.
Генералният секретар на НАТО призова Холандия, Германия и Турция, които влязоха в конфликт покрай референдума за турското държавно управление, да успокоят тона и да се обединят около онова, което ги сплотява, а не да търсят темите, водещи до разделение.
Напрегнатият дебат е в сърцето на демокрацията, но е необходимо взаимно уважение, призовавам всички съюзници да запазят спокойствие, заяви Столтенберг, цитиран от БТА.
Важно е да се съсредоточим в общите заплахи, а не в теми, които ни разделят. Важното е, че има диалог, добави той по повод отношенията между посочените три държави от алианса.
Референдумът ще определи вида на властта в Турция, ще признаем резултата, стига процесът да е демократичен. Всяка държава от НАТО сама решава дали управлението й е президентско или парламентарно, добави генералният секретар. Той съобщи, че се е свързал с правителствата в Холандия и Турция, като ги е призовал да запазят спокойствие.
Не мога да споделя подробности за разговорите, но наистина вярвам, че трябва да се съсредоточим върху опасностите извън границите на НАТО, посочи Столтенберг. Той определи напрежението между Хага и Анкара като двустранен въпрос.
НАТО ще продължи да приобщава държавите от Балканите
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг съобщи още, че 25 от 28-те държави от НАТО са ратифицирали протокола за присъединяване на Черна гора към алианса.
По неговите думи опитът за преврат в Черна гора не е аргумент срещу, а в полза на присъединяването на стратата към НАТО. Всеки опит за намеса в процеса на присъединяване е посегателство срещу националния суверенитет, коментира той.
Ще продължим по пътя на приобщаване на държавите от Балканите към НАТО, ще продължим да осигуряваме мира и сигурността в региона, заяви Йенс Столтенберг.
Той отбеляза, че през миналата година политическият диалог с Москва е бил запазен и са били свикани три заседания на Съвета НАТО-Русия.
Сигурността ни зависи и от действията ни зад граница, затова допринасяме в усилията за борба с тероризма. Има нужда от допълнителни мерки, очаквам да ги обсъдим на срещата на върха на НАТО в Брюксел през май.
Определихме 42 мерки за сътрудничество с ЕС в областта на военноморските сили и киберсигурността. Кибератаките са растяща заплаха, миналата година имахме 500 инцидента на месец и това бележи нарастване с 60 процента от 2015 г., отчете Столтенберг.