Бившият съпредседател на турската федерация по вдигане на тежести Зеки Тюркеш, който бе много близък приятел с покойния, по молба на семейството на Наим е потърсил за съдействие известния турски журналист Мухарем Саръкая от вестник "Хабертюрк", за да открият момичето, съобщава БТА.

"Ето изгубената дъщеря на Наим Сюлейманоглу", е озаглавена публикация на вестника, придружена със снимка на малко момиченце.

Зеки Тюркеш е смятан за най-близкия човек на Наим извън семейството му. Той прекъсна посещението си в Китай, за да организира погребението на близкия си приятел и бе в първата редица на поклонението в джамията Фатих в Истанбул миналата неделя редом с премиера Бинали Йълдъръм.

Приживе Наим избягваше да говори за личния си живот, но преди три години в интервю в турски вестник бе признал, че има четири дъщери от две различни майки.

"Аз имам точно четири дъщери; едната е от майка японка, а другите три са от туркиня. Трите ми дъщери живеят при майка си тук в Турция, виждам се с тях, грижа се за тях, а другата живее в Япония при майка си. Аз не съм сключвал брак, но дъщерите ми - и четирите, са в сърцето ми", бе разказал тогава Наим.

Трите дъщери на Наим - Нилай, Есин и Сезин, присъстваха на погребението на баща си заедно с майката Хатидже и тогава много хора за пръв път научиха за тях.

Близки на Наим споделят, че през дните на заболяването той много често говорел за дъщерите си, но най-вече за първородната - японката, която дълго време не бил виждал, мечтаел отново да види и да й даде името си.

Всъщност това, че Наим има дъщеря, която е родена в Япония, се знаеше от спортните журналисти в Турция, но публично не се коментираше... На олимпийските игри в Сеул /1988 г./, където Наим стана олимпийски шампион, млада японска журналистка - Киоко Мори, прави обширно интервю с легендарния щангист. Двамата се харесали, били заедно, Наим й предложил да дойде с него в Турция и тя се съгласила.

Известно време Киоко и Наим живеят в Анкара. През това време се ражда дъщерята Наоми, но тъй като не били женени, я записали на името на майката - Наоми Мори.

Когато детето било на 2 или 3 години, майката /едни твърдят, че била много ревнива, а според други не издържала на похожденията на Наим с други жени/ заедно с дъщеря си се върнала в Япония.

Наим в тесен кръг споделяше, че когато била студентка, японската му дъщеря го е посещавала няколко пъти в Турция и е прекарвала ваканциите си при него. Но след това престанали да се виждат.

Преди време адвокат на Наим, който пожела анонимност, каза, че Наим е правил постъпки, за да признае официално японската си дъщеря и да я запише на свое име. Положили много усилия за това, но не успели поради особено строгите японски закони в това отношение.

По думите на Зеки Тюркеш сега близките на Наим - брат му Мухарем и другите дъщери искат да открият японската си родственица и затова потърсили съдействие от отговорните институции чрез медиите, в случая "Хабертюрк", който е близък до правителството.

Близките предполагат, че първородната дъщеря на Наим е родена през 1990 г. или 1991 г. Кръстили я Наоми, което звучи близко до Наим.

"Наим през последните дни от живота си много често говореше за японската си дъщеря. Искаше да ни запознае с нея, положи много усилия да я намери, но безуспешно. Сега ние искаме да я открием, това е нещо като негов завет и искаме да го изпълним. Освен това Наим остави след себе си значително наследство. Дъщерите му са наследници, ние искаме и родената от майката-японка дъщеря, въпреки че не носи неговото име заедно с другите три дъщери, да получи своя дял", цитира вестник "Хабертюрк" брата на Наим - Мухарем Сюлейманоглу.

По думите на Зеки Тюркеш близките на покойния разполагали със снимка на дъщерята Наоми Мори, но като малка. Известно е името на майката и това, че е журналистка в Япония. До 1993 г. е живяла в Анкара с Наим, след което заминава за Япония и не се връща.

Близките на щангиста се надяват, че тази информация ще помогне, за да открият дъщерята и майката.

Преди една седмица 80-милионна Турция изпрати Наим във вечния му път като национален герой. Щангистът почива в известното гробище на мъчениците Едирнекапъ в Истанбул. Гробът му е редом да друг национален герой на Турция - Мехмет Акиф Ерсой, автор на турския национален химн.

Три олимпийски, десетки световни и европейски титли, безброй медали, възхищение и гордост у милиони хора остави зад себе си Наим.

Наред с това обаче железният "джобен Херкулес" дълбоко е кътал в сърцето си и копнежа на един баща, мечтаещ да прегърне първородната си дъщеря, да й даде името, което заслужава.