Найденов: Таван на субсидиите заради алчността
"Таванът на субсидиите на зърнопроизводителите трябва да го има, защото алчността е заложена генетично. Жертвам двайсет и няколко човека за 200 000, ако трябва, веднага."
По думите му 22 са големите арендатори, а целта на реформата е да има повече пари за по-малките и средните и по-малко за големите, а не да отиват при "октопода" (собственикът на „Октопод инвест холдинг" ЕАД Светлозар Дичевски - бел. ред.)
Министърът уточни, че плащанията ще стават не на единица площ, а на стопанство и при наложените тавани - от 150 до 300 хил. евро не бихме могли да прогнозираме колко точно ще бъде размерът им за отделния производител. Той обаче отново лансира позицията и оптимизма си за двойно увеличение на този таван. При гарантирани приходи дори от 150 хил. евро годишно за малките земеделски стопанства, това са много средства, коментира Найденов.
Той обясни, че досега повече финансиране са получавали големите фермери. „Средното земеделско стопанство в Германия е 500 дка. Тук никой не иска да се занимава с 500 дка, защото съседът му например има 50 000 и знае, че ще го смачка. Ние трябва да гарантираме тези малки фермери и аз няма да престана. Сигурно ще си навлека гнева на големите, те имат ресурса да ме дискредитират”, каза министърът.
В същото време министърът апелира за окрупняване на фермите в животновъдството. Според него не може да съществуват ферми с по 1 или 2 крави, защото те не могат да изпълнят изискванията за животновъдство от ЕС. Правителството успя вече да отложи тези изисквания с 1 г.
Министърът обясни, че средствата за България за сектор земеделие няма да се намалят в новия програмен период.
Таванът на пакета от средства за България е 860 млн. евро и е заложено той да бъде достигнат през 2016 г. „Не сме се отказали от исканията си да достигнем този таван не през 2016 г., а през 2014 г. Нека не ни отписват в тази кауза. И тук може да се крие ключът за намиране на консенсус и големите страни го знаят. Аз не съм се отказал. България ще спечели от това около 225 млн. евро, ако се случи по-рано”, обясни Мирослав Найденов.
Найденов влезе в сериозен конфликт с финансовия министър Симеон Дянков именно за земеделските субсидии. Малко преди изборите двамата министри подписаха с фермерите споразумение за субсидия в размер на 570 млн. лв. за 2012 г., но в бюджета бяха гласувани едва 340 млн. лв. Заради това фермерите блокираха София с тракторите си. В крайна сметка бяха дадени по-големи субсидии за зеленчукопроизводители, животновъди и пчелари за сметка на зърнопроизводителите.
Конфликтът между двамата министри се изостри след телевизионно интервю на Дянков с критики към Найденов, след което финансовият министър бе заплашен с уволнение лично от Борисов.