Протести в Пловдив и София заради трагедията в Катуница
Близо 3000 души протестираха заради трагедията в Катуница в Пловдив. По-малобройни бяха два протеста, провели се в София. Те бяха организирани от РЗС и гражданско сдружение "Сила".
По цялата дължина на сцената на митинга в Пловдив бе поставен лозунг „Няма да забравим, няма да простим”. Навсякъде се развяваха български знамена.
Представители на младежките студентски съвети прочетоха декларация, адресирана до министър-председателя, президента, председателя на Народното събрание, председателя на Висшия съдебен съвет, главния прокурор, омбудсмана. Декларацията започва с думите: „това не е призив срещу институциите, а призив към институциите”. Въпреки това обаче, при прочитането на адресантите на тази декларация, всички поотделно бяха освиркани от присъстващите.
Декларацията бе във връзка с бездействието на държавата, което се превърна в причина за смъртта на Ангел и Павел от Катуница. Присъстващите скандираха „оставка”. Протестиращите младежи настояха за ефективни механизми за прилагане и спазване на българското законодателство от всички български граждани, за строг контрол върху спазването на журналистическата етика при отразяване на събития, незабавни разследвания срещу мафиотските босове, както и да се възбрани и запорира имуществото им. Те поискаха по-ефективна работа на Комисията за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност. Протестиращите поискаха обстойно разследване на случая в Катуница и конкретни резултати. Заради митинга в Пловдив имаше засилено полицейско присъствие.
В София днес също се проведоха 2 протеста, повлияни от събитията в Катуница.
Единият бе организиран от партия "Ред, законност и справедливост" (РЗС). Стотици скандираха пред Министерството на вътрешните работи и поискаха оставката на министър Цветан Цветанов.
В късния следобед с призиви за запазване на етническия мир пред храма "Свети Александър Невски" в София започна митингът, организиран от гражданско сдружение "Сила". Той бе обявен като протест срещу ниската ефективност на правораздавателната и правоохранителната система в България, предаде БНР. Малцина бяха тези, които се отзоваха на призива на сдружението.
Кратка суматоха се разрази с група непълнолетни момчета и момичета, облечени с тениски на политическа партия. С агресивни възгласи те се опитаха да се приобщят към протеста, но организаторите от "Сила" с помощта на полицията ги отстраниха. Организаторите бяха категорични, че няма да допуснат расистки призиви и че на следващия си протест ще поканят и роми, и турци да се присъединят към тях.
От "Сила" настояха за увеличаване на полицейския контингент в рисковите райони на страната, граждански контрол върху дейността на МВР и спешни мерки за преодоляване на двойния стандарт в правосъдието. В понеделник тези искания ще бъдат внесени в Министерски съвет.
Протестиращите запалиха свещ в памет на загиналите младежи от Катуница в храм "Св. Александър Невски". Протестът бе подкрепен от мотористи от София.
Рано сутринта в Катуница бяха отслужени литургия и молебен за мир.