Дянков ударно вдига стажа за пенсия от 2012 г.
Възрастта за пенсия и осигурителният стаж да започнат да растат с по 6 месеца на година още от 2012 г., докато стажът стигне 37 г. за жените и 40 г. за мъжете, а възрастта - 63 г. и 65 г.
Още вчера министърът на финансите намекна, че се предвижда промяна в плановете за вдигане на възрастта за пенсиониране. Засега се предвиждаше увеличаване само на осигурителния стаж с 4 месеца на година. Според Дянков обаче спокойно може да се вдигне и възрастта за пенсия, тъй като две трети от пенсиониращите се са работили по 3-4 години допълнително. За подобни стъпки се обяви и Тотю Младенов. От синдикатите остро възразяват срещу късното пенсиониране, докато работодателите го подкрепят.
Според източници, близки до вицепремиера, освен този вариант за обсъждане имало още два. Този обаче, според експерти, бил най-реалистичен. Вторият вариант предвиждал увеличаване на "скоростта", с която да расте само осигурителният стаж - вместо с по 4 месеца, с по 6 или дори с по 8 месеца годишно, докато стигне 40 г. за жените и 43 г. за мъжете.
Третият вариант бил да се изравни на 63 г. възрастта за мъже и жени и от догодина тя да се вдига с по 6 месеца, но само за жените. Той бил най-малко вероятен.
Вицепремиерът щял да настоява отново да се вдигне с 2 г. възрастта за ранно пенсиониране при военните и МВР от сегашните 25 на 27 г. Военни и полицаи твърдо възразяват срещу това и заплашват с протести.
Стратегията за пенсионна реформа предвиждаше възрастта за пенсия да започне да се вдига от 1 януари 2021 г. Засега нямало планове да се променя възможността за навършилите 65 г. и с 15 г. осигурителен стаж да могат да се пенсионират.