Това заяви в ефира на bTV вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. По думите му в университетите трябва да има отделно управление: "Един човек - ректор, да се занимава с това какво се учи във ВУЗ-а, а друг, финансов директор, да се занимава със смяна на крушките"., поясни финансист номер едно. Със започване на реформата, в сектора ще има трусове, категоричен бе Дянков, цитиран от КРОСС.

Като следващ сектор, нуждаещ се от реформа, министърът посочи здравеопазването.Той обаче се надява на частична реформа, тъй като за пълна е необходимо време.
Досега направеното е промяна в политиката за медикаментите - купуваме повече лекарства отпреди на същата цена, уточни Симеон Дянков.
Колкото до държавните лечебни заведения със задължения, каквато е ВМА, Дянков заяви, че ВМА наистина е добре управлявана, но тя е привилегирована, защото военните пациенти получават повече пари за лечение, отколкото другите пациенти.
"Ще я слеем с МВР и с Транспортна болница, вероятно. Няма нужда от такива болници. ВМА ще се запази – тя ще бъде основата, на която ще съберем всички останали по-малки болници", каза финансовият министър.

Най-голямата нереформирана система в България обаче е съдебната система, която е в други ръце, посочи той.

Корумпиран министър в това правителство няма, категоричен е Дянков. Премиерът не би позволил това, а и погледът отвън е много по-сериозен отколкото в миналото,  добави той по повод анкета, изготвена от Българската стопанска камара сред 500 мениджъри по темата.

Той заяви обаче, че най-често има спорове с Мирослав Найденов и се налага тези конфликти се решават с намесата на премиера Бойко Борисов. Дянков обаче избегна въпроса дали ще бъде сменен земеделският министър, като каза: "Давайте нататък!"

Икономическата ситуация като цяло в Европа се влоши и всичко изглежда по-черно, но аз съм убеден, че пролетната анкета ще е по-добра не само заради топлото време, добави Дянков и отрече държавата да убива бизнеса

Песимистичната прогроза на Дянков за 2012 г. е 1%  икономически растеж, оптимистичната  – 2.5 процента. "2012 година ще е по-добра от 2011 г., и от 2010-а и от 2009 г. Вървим във възход. За всички”, каза финансовият министър и уточни, че минималната заплата ще се увеличи за втори път, ще има повишение и на ниските пенсии.

"Защо хората са песимистични – защото в последните три месеца идваха само тежки новини от Европа, не само от Гърция, но имаше голяма положителна промяна в отношението на политиците в Европа", обясни вицепремиерът.  "Две години се мотаха и взеха решение, което за нашето правителство е правилно”, каза Дянков. Той отбеляза, че 7 икономики са във вторична рецесия, но бъдещето, по думите му, е по-ясно, отколкото преди месец, месец и половина.

Вицепремиерът обяви, че през тази година 1.5 млрд. лв. повече са събрани в бюджета спрямо 2010 г.. Финансовата стабилност дава възможност да се върнем на идеята си, свързана с намаляването на ДДС. Намаляването му ще доведе до известно намаление на стоките. По този начин инфлацията ще падне автоматично и покупателната възможност се подобрява. Това е добра крачка за увеличение на вътрешното потребление, поясни той. Финансист номер едно не се ангажира нито кога точно ще се случи това, нито с колко ще бъде намалението, но повтори, че няма да е с повече от 2%.

Лихвите на банките у нас да паднат, поиска още министърът. Според Симеон Дянков намалението е възможно заради високия кредитен рейтинг на страната ни. Държавата е изпълнила всички условия, за да осигури среда за намаляване на лихвите на банките, обясни той пред bTV.

„Само да им припомня, че като влязохме на власт, тогава търговските банки казаха: вие направете така, чеда ни се вдигне кредитния рейтинг – "Стандарт енд Пуърс” и "Муудис”. Това вече е факт - оттам вече ще ни падне на нас цената на финансовия ресурс и ще паднат лихвите. Ние си свършихме работата. Сега е ред те да си свършат работата”, каза финансовият министър. И отказа да каже дали смята лихвите за неоправдано високи в момента.

Според него понижението на еврото е полезно за износа на страната.

Относно обвиненията на бизнеса, че държавата не им плаща за извършените дейности, Симеон Дянков подчерта, че централната власт не дължи почти нищо на бизнеса. Общините дължат над 200 млн. лв. Централната власт дължи на бизнеса под 50 млн. Половината от тази сума за парите за кърджалийското Водно огледало, като средствата са заложени в бюджет 2012 година и разплащането ще бъде извършено в началото на януари, поясни той.

Запитан за сценария с финансиране на бюджетния дефицит от Сребърния фонд, той каза, че фондът ще се управлява по-активно.
ИЗБРАНО