Станишев иска пак да управлява и не изключи бъдеща коалиция с ГЕРБ
Лидерът на БСП Сергей Станишев не изключи напълно възможността за коалиция с ГЕРБ след следващите избори. Той обаче заяви, че левицата ще се бори за мнозинство в парламента и "ако се налага" да се обедини с партията на Борисов, ще настоява за ясни правила.
Публикуваме интервюто със съкращения.
- Според всички социологически проучвания двете първи политически сили към този момент са ГЕРБ и БСП. При едни следващи избори, предсрочни или редовни, каква е възможността да има коалиция между вас?
- БСП ще се бори за мнозинство в следващия парламент. Ние - в това число и аз лично - имаме немалко управленски опит от предишния коалиционен кабинет. Тогава за първи път в България се правеше управляваща коалиция. Искам много точно да кажа – ако се налага да се направи коалиция, ние ще настояваме да има много ясни политически правила – какво ще прави това правителство. Но към момента не виждам основа за коалиция с ГЕРБ. Преди предишните избори се пусна такава партенка, че водим разговори с ГЕРБ.
- Какво разбирате под ясни политически правила?
- Програма, разбира се. Какво се прави, какво ще правим с държавата. Моето притеснение е, че наследството на това правителство ще е много тежко. Можете ли да ми кажете какъв е фискалният резерв? Аз не мога да разбера колко е. Какво е реалното състояние на икономиката? Такава непрозрачност не е имало никога. И второ – трябват много ясни правила за функциониране на една коалиция. Но пак казвам – към момента не виждам с ГЕРБ какво можем да се разбираме.
БСП трябва да реализира максимално силна позиция, но при достатъчно доверие и разбиране от други партии, не бих се притеснил да направим и правителство на малцинството, защото вече стана ясно, че при достатъчна воля може да има.
Естествено, БСП може да бъде и опозиция, ако хората преценят, че не сме за никъде и не им даваме достатъчно алтернатива, тогава всеки носи отговорност. В това число и гласуващите.
- Ще чакате ли ГЕРБ да обяви кандидатурата си за президент, или ще изпреварите Борисов?
- Не, няма да чакаме. В крайна сметка сме поели ангажимент за юли. (Бойко Борисов вече каза, че ще обяви кандадата на ГЕРБ чак през август-септември - бел. ред.).
- Ако ГЕРБ все пак спечели президентските и местните избори, вие този път ще си подадете ли оставката като лидер на БСП?
- Аз от моята отговорност никога не съм бягал. Казвал съм не веднъж и съм искрен в това, че в личен план за мен би било много по-лесно да си подам оставката след парламентарните избори. Щеше да ми е по-лесен животът. Имам какво да правя, имам капацитет, но така разбирам моята отговорност. Сега за мен най-важното е да постигнем най-добрите възможни изборни резултати. Аз за след това никога не мисля. За предишните избори 2009 г. аз вярвах, че ГЕРБ не са подготвени да управляват, нямат идеи, затова водих много ясна кампания срещу тях. Това беше моето убеждение. Имаше хора от БСП, които си правиха уговорки или разговори.
- Тоест, хора от БСП се договориха с ГЕРБ... А после искаха ли ви оставката?
- По моя информация имаше такива, да. Защото БСП можеше да се снишава преди изборите, да направим една тиха кампания, колкото вземем – вземем и да не настройваме нещата срещу себе си. Но аз не бях съгласен с това. Имам информация, че и сега действат такива сили. Има хора, които повече мислят какво ще се случи след изборите в БСП, а не на самите избори.
- Искате ли вие лично да управлявате пак?
- Мисля, че вече имам достатъчно опит и поуки, а имам и достатъчно качества да управлявам. Да, искам.
- Докъде стигнахте с организацията на вота на недоверие към кабинета?
- В сряда започваме консултации с ДПС. Отправили сме официална покана и към Синята коалиция (вчера обаче от ДСБ заявиха, че няма да участват в консултации и в зависимост от темите ще преценят дали да подкрепят вота - бел. ред.), ще говорим и с независимите народни представители – тези, които не са от групата, подкрепящи по една или друга причина, видима за всеки, ГЕРБ.
За нас има няколко теми, за които може да се поиска вот на недоверие. И то не изсмукани от пръстите, а належащи. Имахме вот на доверие, който бе предприет от премиера с една единствена цел – да замаже скандалната ситуация, в която той лично е намесен – със записите и покровителство на едни или други икономически субекти.
В този смисъл има две теми, които са най-остри. Едната е социално-икономическата ситуация в България – четири пъти се обявява, че кризата приключи, тупат се в гърдите с кредитни рейтинги на различни агенции, но реалността е мрачна.
Другата тема е свързана с работата на МВР. Полицейщината, нарушаването и заобикалянето на закона, използването на МВР за политически цели от това правителство е видимо. Имаме няколко убийствени за България доклади. Още повече, къде са осъдителните присъди, за които се канеха, по организираната престъпност, корупцията? Балони много, ефект и резултати малко.