Това съобщи на специална пресконференция сръбският президент Борис Тадич, цитиран от "Фокус".

"Република Сърбия обявява официално, че арестува Ратко Младич. В момента тече процес за неговото екстрадиране. Операцията по задържането му бе съвместна на нашата страна и Трибунала в Хага", допълни Тадич. По думите му с това е потвърдено, че "Република Сърбия с целия си капацитет сътрудничи на Трибунала".

Генералът е арестуван от сръбските спецслужби в село Лазарово, на около 80 км от Белград. Къщата, в която е живеел, била собственост на негов роднина и тя била наблюдавана от службите през последните две седмици. Младич използвал фалшиви документи на името на Милорад Комадич.

Сръбският прокурор за военни престъпления Бруно Векарич заяви, че генерал Ратко Младич ще бъде предаден на Трибунала за военни престъпления в Хага най-рано в понеделник, а най-късно в сряда.

Лидерът на опозиционната Сръбска прогресивна партия Томислав Николич пък заяви, че е изненадан от новината за ареста, защото в страната Младич никога не бил представян като човек, извършил военни престъпления.

Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен приветства ареста, съобщи АФП. 
„Близо 16 години след повдигането на обвиненията в геноцид и други военни престъпления неговият арест най-накрая дава шанс за възтържествуване на справедливостта. Днес беше направена важна стъпка към Европа, която е единна, свободна и мирна”, каза Расмусен.

„Арестът на Младич е много положително развитие за ЕС, за съседите на Сърбия и преди всичко за върховенството на закона в самата Сърбия. Семействата на неизброимите жертви на Младич заслужават справедливост”, заяви в свое изявление и председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу, предаде Ройтерс, цитирана от "Фокус".
Той изтъкна, че Младич трябва да бъде предаден в Хага без забавяне и подчерта, че сътрудничеството с Трибунала остава важно за пътя на Сърбия към ЕС.

"Сърбия изпълни един от международните си ангажименти с ареста на Ратко Младич", заяви и прокурорът от Трибунала Серж Брамерц.

Холандският премиер Марк Руте обаче коментира, че арестът на генерала е важно условие за влизането на Сърбия в ЕС, но не означава автоматично приемане.

Хърватия също приветства ареста на генерала и заяви, че очаква неговата съдба да настигне и Горан Хаджич, също издирван за военни престъпления. Той е бивш президент на самопровъзгласилата се сръбска република Крайна и изчезна от дома си в Сърбия през юли 2004 година, само месец, след като Трибуналът в Хага повдигна обвинения срещу него.

Ратко Младич е началник щаб на армията на Република Сръбска (Босненската сръбска армия) по време на войната в Босна през 1992-1995 г и военен престъпник. През 1996 г. Младич, заедно с няколко други сръбски водачи, е обвинен от Международния наказателен трибунал в Хага за бивша Югославия в извършване на военни престъпления и провеждане на геноцид във връзка с обсадата на Сараево, когато 10 000 души умират, и избиването на 8100 мъже и момчета мюсюлмани на 11 юли 1995 г. в Клането в Сребреница - най-голямото клане след приключването на Втората световна война.

Именно арестът на Младич бе и основната пречка за присъединяването на Сърбия към ЕС заради съпротивата на Холандия. Белград внесе кандидатурата си за членство през декември 2009 г., но 27-те страни от ЕС досега не успяваха да се споразумеят за придвижването й напред заради Хага.

Преди три години в Белград бе арестуван и политическият лидер на босненските сърби Радован Караджич, който се укриваше в продължение на близо 9 година под чужда самоличност. Оказа се, че през това време Караджич е работил като лекар.

Последна актуализация в 16.50 ч.