Никос Кодзиас каза на среща с руския си колега Сергей Лавров в Москва, че Атина не възнамерява да изгражда отношения с Европа през призмата на украинската криза, предаде ТАСС, цитирана от БГНЕС.
Кодзиас добави, че Гърция няма да подкрепи санкции срещу Русия.

"Нараства недоволството от руските санкции. Цяла група от страни се обявиха за ревизия и смекчаване на санкциите", посочи гръцкият министър.

Той добави, че проблемът на Украйна трябва да бъде решен бързо с чисто дипломатически средства и коментира, че страната му "не иска украинската криза да се превърне във връх на триъгълника на дестабилизация".
Кодзиас се надява, че преговорите в Минск за мир днес ще намерят компромисни решения за разрешаване на кризата и добави, че Гърция ще спазва решенията, взети на срещата.

Лавров съобщи, че с гръцкия си колега са стигнали до мнението, че може да има само политическо решение на конфликта в Източна Украйна и подчерта, че Русия цени високо "конструктивната" позиция на Гърция в отношенията между Москва и ЕС, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
По думите му гръцкото правителство разбира "абсолютната контрапродуктивност на опитите да се разговаря с такъв език с Русия".

Лавров специално подчерта, че решенията за санкциите са взимани без участието на сегашното гръцко правителство.

Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц вече предупреди гръцкия премиер Алексис Ципрас да не се отклонява от общата позиция на ЕС спрямо Русия в украинската криза. Ципрас смути европейските си партньори, като разкритикува изявление на ЕС, предупреждаващо Москва за нови санкции заради ролята й в Украйна.

Финансова помощ и сътрудничество

Русия ще разгледа молба за финансова помощ за Гърция, ако получи такава.

"Ние също не сме в лесна ситуация заради едностранната и нелегитимна линия на нашите западни колеги. Но ако има запитване от гръцката страна, разбира се ще го обсъдим", увери Лавров.

Министърът на отбраната на Гърция Панос Каменос, лидер на коалиционния партньор „Независими гърци”, каза вече, че ако правителството не се споразумее с международните кредитори, може да получи финансиране от Русия, Китай и САЩ.

Руският външен министър допълни, че с Кодзиас са обсъдили икономическото състояние на Гърция, заинтересовани са да развиват военно-техническото сътрудничество, както и сътрудничество в енергийната сфера.

"Гърция прояви интерес към плановете за изграждане на руски газопровод през Турция, този проект има добри перспективи", обясни Лавров.

Европейската комисия не коментира намерението на Гърция да се обърне с молба към Русия за финансова помощ в случай на липса на споразумение с Еврогрупата, заяви междувременно говорителката на ЕК Мина Андреева, цитирана от ТАСС.

"Това е хипотетичен въпрос. Видяхме, че Русия е заявила, че може да разгледа такова искане, ако то бъде отправено. Всички проблеми, свързани с финансовата помощ за Гърция, се обсъждат на ниво Еврогрупа", каза Андреева.

Днес Еврогрупата има заседание за финансово-икономическата ситуация в Гърция.

Новото крайноляво правителство на Гърция спечели тази нощ парламентарен вот на доверие часове преди трудните преговори с кредиторите на страната.