Пред тв канал "Украйна" Сергей Куницин, съветник на украинския президент,  каза:

"Реалната ситуация е такава, че може да критикуваме сделките в Минск, но очевидно е, че те изиграха своята роля. Ние днес поставяме ударението върху тях. Разменихме около две хиляди пленници. Мисля, че можем да отидем на определени отстъпки. Мисля, че можем да се съгласим на определени отстъпки освен суверенитет", каза Куницин, цитиран от ТАСС и БТА.
 
Като пример той посочи случаят с Крим в началото на 90-те години, когато слабата украинска власт даде на жителите на полуострова автономия, а после, като укрепна, постепенно я отне.

"Тогава половината от полицейските управления и на местните отделения на Украинската служба за сигурност бяха - един за Русия, друг за Украйна. Но ние запазихме суверенитета на Украйна над Крим, благодарение на това, че дадохме на Крим автономен статут", каза той.

Нормандската четворка се събира

Среща на т.нар. нормандска четворка - ръководителите на Германия, Русия, Франция и Украйна - е насрочена за днес в беларуската столица Минск.

Франсоа Оланд и Ангела Меркел ще отидат днес в Минск, "за да направят каквото могат до последния възможен момент" с цел намиране на дипломатическо решение на украинската криза", предаде Франс прес, като цитира съобщение на Елисейския дворец. След като направили "бърз преглед на ситуацията" в телефонен разговор, двамата се разбрали да отидат в беларуската столица в късния следобед.

Пресслужбата на Кремъл също потвърди, че Владимир Путин заминава за Минск, предадоха ТАСС и Франс прес. В руската делегация е и външният министър Сергей Лавров.

Петро Порошенко ще участва в преговорите като утре ще се включи в
срещата на Европейския съвет в Брюксел.

"Тази среща е лъч на надежда, но нищо повече. Не е сигурно, че ще бъде постигнат резултат", каза говорителят на германския канцлер Ангела Меркел Щефен Зайберт, цитиран от Франс прес и БТА.

Днешната среща на върха е предшествана от интензивна работа на Контактната група с участието на представители на Украйна и двете самоообявили се Донецка и Луганска "народни републики" с посредничеството на пратеници на Русия и ОССЕ. Работата на групата бе при закрити врати и в края на вчерашните й заседания участниците в тях не направиха изявления. 

В хода на срещата участниците в нея съгласуваха схема за изтегляне на тежкото оръжие и се договориха за режима на прекратяване на огъня и контрола за изпълнението му, съобщил пред ТАСС информиран източник. 
 
Представителят на Донецк Денис Пушилин обаче каза, че е "рано да се говори за прекратяване на огъня".

Обама се обади на Путин заради Украйна

Президентът на САЩ Барак Обама е обсъдил по телефона с руския президент Владимир Путин ескалацията на насилието в Източна Украйна и го е приканил да се съгласи на мирно споразумение, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
 
В съобщението на Белия дом се казва:

"Президентът Обама изтъкна увеличаващия се брой човешки жертви и изтъкна колко е важно президентът Путин да се възползва от възможността, предоставена от протичащите обсъждания между Русия, Франция, Германия и Украйна за достигането на мирно решение".
 
"Ако Русия продължи своите агресивни действия в Украйна, включително да изпраща войници, оръжия и да финансира сепаратистите, щетите за Русия ще се увеличат", казаха още от Белия дом.

АНКЕТА: Ще има ли политическо решение кризата в Украйна?