Плевнелиев за ”Белене”: Милиони българи ще излязат на палатки, но с АЕЦ
България има 770 000 панелки. Ако те не се санират, след 10 години 2,7 млн. българи ще бъдат на палатки, с атомна електроцентрала. Считам и съм благодарен, че за първи път интегрирано, системно се подхожда към българската енергетика.
Прессекретариатът на държавния глава вече обяви официално, че държавният глава подкрепя позицията на кабинета, защото няма ясна финансовата изгода за България от реализацията на проекта и не решава проблема с енергийната неефективност.
Вчера и премиерът Бойко Борисов коментира, че е по-добре парите за "Белене" (около 20 млрд. лв. по неговите думи - б.р.) да бъдат вложени в саниране на панелните жилища, които трябва да бъдат бутнати след 10 г. Той също изрази притеснение, че много хора ще останат без покрив.
И синята опозиция е на същото мнение. По-рано днес Иван Костов коментира:
"Делян Добрев (новият енергиен министър - б.р.) каза нещо много важно – всяка инвестиция в сферата на икономия на енергийни разходи има огромна възвращаемост. Това значи саниране, изолиране, сменяне дограмите на всички обществени заведения – болници, училища, саниране на домовете. Може рязко да спадне консумацията по този начин".
Плевнелиев коментира още, че сега България ще има достатъчно аргументи да се бори за удължаването на живота на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй”, защото там се произвежда най-евтиният ток.
Той сравни "Белене" с магистралите.
"През 1981 г. е взето решението да се строи АЕЦ „Белене”. 10 години по-късно е взето решение да се спре. Още 10 години по-късно - през 2001 г., отново е взето решението да се стартира и 10 години по-късно взимаме решение да я спрем. На всеки 10 години някой решава нещо. Това не ви ли напомня на магистралите от 46 години - нито една завършена?. Радвам се, че в продължение само на 2,5 години това правителство успя да адресира по един дългосрочен начин не само темата с магистралите, където вече четири се строят, но и темата с енергетиката. Имаме успех в магистралите, защото се намериха устойчиви модели за финансиране. Когато няма такъв за "Белене" – през 10 години много политици се упражняват, но накрая идва истината", каза президентът.
По повод какво ще се случи сега с отношенията между България и Русия той заяви: "В продължение на стотици години те са градени в един изключително добър, приятелски и бих казал братски дух. За мен като президент е недопустимо един проект като АЕЦ „Белене” да измества тежестта. Аз толкова много искам да ги развивам - да говорим за износ на земеделска продукция, за руските туристи, за инвестиции. Не е в интерес на България, както и на Русия, да се налага един проект със спорна възвръщаемост, при което би могло дори в много по-голяма степен да се рискуват добрите отношения".
По думите му 2012 г. ще бъде много важна за българската енергетика, защото страната ни трябва да преговаря и по цената на газа.
"България ще се бори за някои стратегически инфраструктурни проекти в сферата на добива на газ, газови връзки, които да ни диверсифицират към Турция, Гърция и Румъния. За нас като приоритет е и проектът „Южен поток”. България за първи път абсолютно прозрачно и обосновано взима важни решения – не в пиано барове и не под масата", категоричен бе Росен Плевнелиев.
Междувременно и всички политически сили коментираха решението на кабинета за АЕЦ "Белене". Сините поздравиха Борисов, че най-после се е отказал от изграждането й, но БСП и "Атака" заявиха, че това е огромна грешка, за която ще плащат българите.