Това каза в интервю за БТА бригаден генерал Иван Лалов, командир на Трета авиобаза в Граф Игнатиево.

Отдавна американците вече не смятат руския изтребител за вражески, след като е и част от НАТО, коментира той.

"МиГ-29 е изключително маневрен, има много добро поведение при водене на въздушен бой, при тактически прехвати и отстъпва на американските машини по оборудването - това, което би му позволило да открива целите по-рано, да има при полет пълна картина за обстановката във въздуха", обясни генералът.

В един полет летецът, колкото и да е подготвен, не е в състояние да обхване и осъзнае как работи цялото оборудване, допълни ген. Лалов.

Първото за годината учение на Авиобаза Граф Игнатиево с ескадрила от САЩ приключва днес, но предстоят още две

В рамките на две седмици - до днес, елитното ни авиационно формирование е домакин на поредната двустранна летателна подготовка с участието на 122-ра бойна ескадрила от Националната гвардия на Луизиана, САЩ. Това е първото за годината учение на Авиобаза Граф Игнатиево с ескадрила от САЩ, но предстоят още две.
 
"Тракийски орел 1" продължи две седмици, което включваше пребазирането на американските машини и самата летателна подготовка. Ген. Лалов обясни, че това са съвместни полети, при които българските летци са изпълнявали задачи, които биха изпълнявали при евентуални бойни действия - да откриват противника във въздуха, да прехващат и да въздействат върху тях, да водят въздушни боеве, да прикриват обекти на територията на страната от атаката на други авиации.

Тренираме това, което е част от летателната ни подготовка по принцип, допълни той.
За последните 10 години това е 20-то двустранно учение на българските ВВС с тези на САЩ и мога да кажа спокойно, че вече почти няма различия в подходите и действията, които изпълняваме във въздуха и ние, и те, смята командирът.

Той сподели, че в началото различията са били видими, заради различните системи за подготовка и провеждане на полети, заради различните процедури за изпълнение на полетите и това е създавало затруднения. В момента обаче, след приемането ни в НАТО, след многото учения и привеждането на нашите документи и организация по стандартите на Алианса, тези разлики почти са изчезнали, допълва генералът.
 
Това "почти", по думите му, идва от различията в техниката, оборудването - в някои от случаите машините нямат еднакви възможности.
 
И ние не можем да реагираме адекватно, поради липса на модернизирана или нова авиационна техника, която да е в съответствие с това, което имат партньорите, посочи командирът.

Не е тайна, че в българските ВВС проблемите с техниката се компенсират с човешките възможности, отбеляза ген. Лалов. Той обаче е категоричен, че нашите пилоти отново са показали, че са подготвени добре за задачите, които изпълняват, и са се справили успешно. 

Това пък изненадва американските колеги, които са наясно, че в България летците изпълняват едва под една трета от годишния си нальот и при това са равностойни партньори при изпълнението на задачите, твърди ген. Лалов.

Размяна на полети

И този път в програмата на учението беше включена размяна на полети - американски пилоти летяха във втора кабина на МиГ-29, а българските - на учебния F-15, разказа ген. Иван Лалов.
Това е изключително добре, защото само по този начин може да се види как действа летецът на другия самолет спрямо твоята машина, когато сте един срещу друг, посочи той.

Голямото натоварване

Не е тайна, и е обществено достояние, че изправните самолети, на които летим не достигат. По тази причина носим бойното дежурство с много ограничен брой летци и те работят при изключително натоварване, коментира командирът. Натоварването идва от факта, че същите пилоти участват и в учението. Ние имаме достатъчно на брой самолети, но летим с много малка част от тях, защото нямаме финансови средства да бъдат въведени в строя, обясни ген. Лалов.
 
Предстои по-мащабно учение - "Тракийска звезда"
 
По време на учението е изпълнено всичко планирано - няма грешки по изпълнение на програмата, отбеляза генералът. Американските пилоти участваха в учението с 8 самолета, от които два учебно-бойни и 2 бойни, а от българска страна летяха с 4 изтребителя МиГ-29, допълни той.
 
Следва второ двустранно учение "Тракийски орел 2", а след него е "Тракийска звезда", което е по-мащабно учение по отношение на участниците. На място в Авиобаза Граф Игнатиево ще бъде отново една американска ескадрила, полските ВВС с 2 изтребителя, а също се предвижда да участват Гърция и Румъния, които обаче няма да се пребазират в България, а ще прелитат от тяхна територия, поясни ген. Лалов.

Пари за нова техника от 2016 г.

Консултативният съвет за национална сигурност реши (КСНС) реши преди дни, че армията няма да получи допълнително пари през тази година. Средствата за отбрана ще растат от 2016 г. през следващите 10 години, като МС ще трябва да изготви стратегически план за това.

Премиерът Бойко Борисов обясни, че отпускането на допълнителни средства сега е невъзможно заради приоритети като пенсионната реформа, инфраструктурата и образованието, както и парите за кризата около КТБ.


АНКЕТА: Одобрявате ли увеличението на военните разходи?

КРЪСТОСАН ОГЪН: За отбраната