Искането е направено, тъй като има несъвместимост между определените от закона функции на съдия, които упражнява Рашева, и воденото срещу нея наказателно производство от общ характер.

Досъдебното производство срещу Рашева е образувано на 17 октомври 2011 г. за документно престъпление. На 13 декември 2012 г. тя е привлечена в качеството на обвиняем за престъпление по служба, както и за продължавано документно престъпление. Нейната наказателната отговорност е, че в периода от януари до ноември 2009 г., в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение, с цел да набави за себе и другиго облага – и за двамата в размер на по 1000 лв., е нарушила служебните си задължения и е превишила правата си. Чрез използван неистински протокол за случаен избор на съдия-докладчик е разгледала гражданско дело и от това са настъпили значителни вредни последици, уточняват от държавното обвинение.

Повдигнатото обвинение включва 5 деяния - по 5 граждански дела Рашева съзнателно се е ползвала от неистински официални документи – протоколи за избор на съдия-докладчик, като за самото им съставяне от нея не може да се търси наказателна отговорност. Въз основа на неистинските протоколи, Рашева, в качеството си на съдия-докладчик, е решавала гражданските дела.

На съдийката е наложена мярка за неотклонение „подписка“. При претърсвания от кабинета и жилището й през декември са иззети над 10 различни от инкриминираните в обвинението протоколи за избор на съдия-докладчик, част от които са с дата от края на 2011 г. Назначена е комплексна експертиза на иззетите документи, която да установи тяхната истинност. Разследването по делото продължава, уточниха от прокуратурата.