Москва увеличи 150 пъти глобите за участие в неразрешени протести
Руският парламент прие закон, който увеличава 150 пъти глобите за участници в неразрешени протести. Опозиционни активисти се опасяват, че законът може да подкопае протестното движение срещу президента Владимир Путин.
Парламентарната опозиция се опита да забави приемането на закона, внасяйки над 400 поправки, но те бяха отхвърлени. Времето за обсъждане на всяка от тях пък беше сведено до 15 секунди, вместо обичайните 3 минути, предаде БНР.
Законът трябва да бъде одобрен и от горната камара на парламента (Съвета на Федерацията) и да бъде подписан от президента, но и двете стъпки са чиста формалност, коментира АП.
Кремъл иска новият закон да е влязъл в сила във вторник, когато опозицията планира нов масов протест в Москва. Новият закон увеличава глобите от сегашните 2000 рубли на 300 000 рубли (9000 долара). Тази санкция е по-строга от наказанията за много други престъпления, отбелязва още агенцията. За сравнение, проституцията в Русия се наказва с глоба от 2500 рубли (75 долара), нарушенията при складиране на ядрени материали с глоба от 5000 рубли (150 долара) за обикновени граждани и 40 000 рубли (1200 долара) за държавни служители.
Санкцията за извършването на аборт без медицинска квалификация с глоба от 80 000 рубли (2400 долара), незаконното ползване на автомобил с глоба от 120 000 рубли (3600 долара) и нарушенията на условията за безопасност при проектиране, строеж и ползване на ядрени обекти, които може да доведат до радиоактивно заразяване - с глоба от 200 000 рубли (6000 долара).
Освен солени глоби, новият закон предвижда и общественополезен труд. Под неговите удари могат да попаднат всички неформални събирания на хора, като туристически екскурзии или сватбарски компании, стига някой да наруши обществения ред.
"Законът разрушава социалния мир и задълбочава пропастта, която възникна в обществото след парламентарните и президентски избори. Вместо диалог, партията на властта предложи силна административна тояга", коментира Анатолий Локот от опозицията
Президентският съвет по правата на човека вече обяви, че новият закон нарушава конституцията и ще призове Владимир Путин да наложи вето. Управляващите бързаха с неговото приемане преди 12 юни, когато се очаква опозицията да проведе своята поредна масова протестна акция.