Започват протести на личните лекари
В понеделник започват поетапни протести на личните лекари в редица области, каза доц. Любомир Киров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари.
По думите на доц. Киров, във всички градове, където има организирани протести, ще има осигурени кабинети, в които може да се потърси медицинска помощ при остро възникнали проблеми.
"Вече ни е много трудно да защитаваме пациентите от недомислиците на системата. Да, има увеличение за първичен преглед с около 408 хиляди броя, но това, като го разделиш на всички български граждани за осем месеца само, се получава, че на един човек се падат 9 хилядни от едно направление месечно", обясни шефът на Сдружението на общопрактикуващите лекари.
В Плевенска област личните лекари ще протестират ефективно на 30 март заради промените в здравеопазването, като пациентите ще бъдат приемани само в дежурни кабинети, съобщи д-р Петя Дакова, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в града.
"Не можем да се съгласим с продължаващия хаос в здравната реформа, който влоши качеството на медицинската услуга, тъй като ние сме длъжни да спазим едни правила, които не подобряват качеството, а напротив. Икономията на средствата не трябва да бъде за сметка на здравето на пациентите и не трябва да бъде за сметка на упреци към нас лекарите като съсловие, че ние не можем да си свършим добре работата", категорична бе тя.
До понеделник Надзорният съвет на НЗОК трябва да направи ревизия на собственото си решение, което замества Националния рамков договор за тази година.
Проектът в момента е публикуван за 14-дневно обществено обсъждане на интернет страницата на НЗОК и се очаква да влезе в сила от 1 април.
По неофициална информация причина за евентуалните корекции в клинични пътеки и цени са сигналите, които изпратиха лекари от различни специалности. Медиците от онкологията и педиатри алармираха, че няма да достигат обеми за лечение и прегледи.
От Министерството на здравеопазването изразиха съгласие с оценката, че до този момент дейността на общопрактикуващите лекари е била трайно пренебрегвана и недофинансирана.
Затова една от преките цели, които този екип на МЗ си поставя е да прекрати тази практика и да превърне извънболничната помощ в модерна и максимално задоволяваща нуждите на българските граждани, като за тази цел са предприети конкретни мерки.