Ананиев: Ще предложа програма за оздравяване на болниците
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев ще предложи програма за преструктуриране и оздравяване на държавните болници в тежко състояние.
Ананиев каза, че ще предложи програма с мерки за преструктуриране на болниците, които имат нужда от това.
Министърът отговори на въпрос на народния представител от ПГ на „БСП за България“ проф. Георги Михайлов.
Ананиев посочи още, че действащият в момента здравноосигурителен модел е в определена степен изчерпан и трябва да се работи за неговото ревизиране.
Подходът на настоящия екип на Министерство на здравеопазването ще бъде комплексен – така че да бъдат отчетени всички предимства и недостатъци в работата на системата, при условията на засилен контрол от страна на НЗОК, Министерството на здравеопазването и всички негови структури.
Министърът беше категоричен, че при необходимост е готов да поиска съдействието на специализираните служби, за да бъдат разследвани съмнения за престъпления и злоупотреби в системата на здравеопазването. Вече се работи по отменени нормативни актове, които имат ключово значение за функционирането на болничния сектор, посочи още здравният министър.
Народният представител Георги Михайлов отбеляза, че е известно тежкото финансово състояние на болниците в страната. Болницата във Враца е с 13 млн. лв. задължения, от които 7 млн. са пресрочени и за съжаление трябва да изплатят още 3 млн. лв. за лихви върху неизплатените главници. Заради тежкото състояние са напуснали 120 човека от личния състав на болницата, което поставя региона в много сериозно състояние по отношение на възможността за осигуряване на ефективна здравна помощ, а това е част от националната сигурност на страната.
Той посочи и други примери – болницата в Ловеч, Поморие, Дряново.
„В тежко състояние са и много големи университетски болници от стратегическо значение за България. Задълженията на болниците в България към дистрибуторите надвишава 0.5 млрд. лв.
Проф. Михайлов посочи данни от доклада на Евростат за състоянието в здравния сектор, в който правят впечатление два много сериозни факта:
„България е на първо място по брой на хоспитализации на 1000 души население.“
ЕК: Здравеопазването ви не намалява предотвратимата смърт >>
Депутатът смята за сериозен проблем разрастването на броя на болничните заведения, при отпаднала здравна карта и желанието на определени среди, които имат интерес такава карта въобще да не бъде създавана, както и безконтролното хоспитализиране на български граждани с цел източване на финансовия ресурс на касата.
„Вторият въпрос е механизмът на финансиране - т.нар. клинични пътеки. Като механизъм трябва да бъде обект на една много сериозна професионална дискусия с участие на екипа на министерството, но и на други институции в България. За да можем в края на 2018 година, да сме наясно какъв ще бъде механизмът на финансиране на здравната система, иначе тези дългове няма да бъдат намалени, а ще създадат все повече проблеми както на правителството, така и на хората“, категоричен е проф. Михайлов.