Депутатите хвалиха и критикуваха президента за първата му реч в парламента
Политическите партии отправиха критики и похвали към президента Росен Плевнелиев, който днес направи обръщение към депутатите и нацията в парламента след месеца на политически консултации.
„За АЕЦ „Белене” – поздравявам ви за отношението Ви. Най-накрая казахте, че проектът не е изгоден, което е самата истина”, заяви лидерът на СДС Мартин Димитров, предаде "Фокус". Той обаче добави: „Искам да ви призова, г-н президент, стенограмите на г-н Първанов трябва да станат публични за гражданите. Говорейки за „Белене” прозрачността още отсъства. Защо някой е тръгнал да прави нова атомна централа? В тези стенограми ще видим защо интересът на България е предаден и какви са политическите мотиви това да се случи. Този жест на прозрачност може да бъде направен от Вас”.
Съпредседателят на Синята коалиция разкритикува Плевнелиев за друго. "Не може като президент да оставяте без внимание случаите на полицейско насилие, които са лош пример. Вашата роля я виждам в търсенето на решения в това да има мярка. Президентът да търси решение как правата и свободите на гражданите да бъдат гарантирани", изтъкна Димитров.
"България не постига европейските цели по възлови показатели и това е извод, който трябва да тревожи всички. Ако действително имате намерение, желание и воля да работите за националните цели и Вашето обръщение не е само поза, то в лицето на Коалиция за България ще намерите партньор", обърна се на свой ред към държавния глава Ангел Найденов от левицита, цитиран от БТА.
"Ще запазим своите идейни и ценностни различия, но те са на принципна основа - каквито са по отношение на енергийната политика и в частност на ядрената енергетика", каза обаче той и потвърди намеренията на БСП да внесе вот на недоверие към кабинета заради спирането на АЕЦ "Белене", въпреки че дори ДПС отказа да ги подкрепи.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров пък заяви, че президентът трябва да стане гарант за провеждане на референдум за АЕЦ "Белене" и за контрол на изборния процес. "С това ще покажете, че сте надпартиен президент. В противен случай ще видим президент, който остава в рамките на партийното манипулиране", коментира националистът.
Лидерът на "Атака" се закани, че ако Плевнелиев не инициира такъв референдум, от партията да организират подписка за допитване до гражданите.
По повод изборите той поиска държавният глава да следи за технически гаранции, които да предотвратят фалшификации и нарушения. От "Атака" предлагат да се направят промени в Изборния кодекс, които да включат технически способи за контрол, като например скенери, през които да минава бюлетината, преди да падне в урната, а информацията да стига директно до централния изчислителен център. Те искат и камери в СИК да записват целия изборен ден.
По думите на Сидеров правителството подготвя извънредни избори на есен, за да избегне негативите срещу тях.
"Само дефинирането на приоритетите няма да е достатъчно. Ако имаме ясно дефинирани приоритети, няма да се изправим пред друго грозно явление – хаоса в законодателния процес, динамиката в позициите, по една и друга тема”, коментира и зам.-председателят на ПГ на ДПС Лютви Местан.
"Ще дам един конкретен пример. Няма как да имаме стратегия на "България 2020", ако няма инвестиране в иновациите, в научните проекти. В България за последните 3 години 0.6% от БВП за научни изследвания се редуцира под 0,3%, тоест десет пъти под целта на ЕС", изтъкна той.
Преди да започне изказването на Росен Плевнелиев независимият депутат Тодор Великов вся смут, като се обърна към него възмутен, че независимите депутати не бяха поканени на консултации, предаде "Фокус".
„Искам да се обърна към НС и президента и да го попитам – ние днес трябва да напуснем пленарната зала ли? Ние втора ръка народни представители ли сме. Другите по-достойни ли са. Защо не бяхме поканени, за да ви кажем как станахме независими, как се правят заповедни записи?”, заяви Великов, макар такива документи да бяха принудени да подписват депутати от "Атака", а самият той напусна РЗС заради обвиненията в сексуален тормоз срещу Яне Янев.
Самият Плевнелиев не отговори, а председателят на парламента Цецка Цачева заяви, че президентът е в залата, за да се обърне към всички депутати.