Братя Галеви обвинени за пране на 35.5 млн. лева
Специализираната прокуратура обвини Братя Галеви за пране на 35,5 милиона лева. Пари били изпирани чрез фиктивни договори за внос на мерцедеси втора ръка. ФБР помага на службите ни по случая.
В групата са участвали Методи Любомиров Ковачев и Христинка Георгиева Ангелова, издирват се и други лица.
Разследването и проследяването на парите се провеждат от Специализираната прокуратура, МВР и ДАНС в тясно сътрудничество с ФБР.
Организираната и ръководена от Галев и Христов група действала от януари 2003 г. до края на 2010 г. в София и Дупница.
От януари 2003 г. до март 2004 г. в София Галев, Христов и Ангелова (сочена за подбудител и помагач) заедно със съучастници склонили и помогнали на Методи Ковачев да преведе суми във валута (щатски долари и евро) извън страната по банков път от сметки на "Катон – Транс" ЕООД в българска банка по различни сметки в чужди банки, с обща равностойност 576 779,30 лв.
Използвани са фалшиви документи - договори за покупка и внос на стоки в страната.
От април 2004 г. до края на 2010 г. в София, в Дупница и в чужбина Галев и Христов накарали Ковачев да направи много парични преводи от български банки към банкови институции в Швейцария, Канада, Литва, Латвия, Обединени арабски емирства, Великобритания, Британски Вирджински острови, Кипър, Сейшели и Китай. Той е знаел или предполагал, че сумите на обща стойност 35 515 628,40 лв. са придобити чрез престъпление, добавят от прокуратурата.
Обвиненията срещу Пламен Галев и Ангел Христов са повдигнати задочно, тъй като до момента са в неизвестност.
На Методи Ковачев е наложена мярка за неотклонение "подписка", а на Христинка Ангелова – гаранция от 5000 лв.
"Един от видовете на прането на пари се е извършвал чрез преводи от две банки в България към сметки на фирми в различни държави. Основание за преводите са фиктивни договори за внос на автомобили втора ръка, предимно мерцедеси", обясни по-късно на пресконференция Емилия Станинска, прокурор по делото, предаде БГНЕС.
Парите от преводите са насочени основно към банки в Литва, Латвия, Кипър, Унгария и Швейцария. От там, чрез системи за интернет банкиране с компютри, чийто адреси са в България, парите се превеждат по сметки на офшорки.
Те регистрирали клонове у нас, а управители и представители им са Пламен Галев и Ангел Христов.
Една от офшорките, регистрирана на Сейшелите – PAG, чиято абревиатура може да се разчете и като Пламен и Ангел Галеви, е собственик на имението на бизнесмените в село Ресилово.
Разследването се води отпреди Нова година. Светлозар Костов, който ръководи Специализираната прокуратура, посочи, че съвсем скоро е станала известна експертиза, която дала основание да се повдигнат обвинения. Затова е нямало възможност тези обвинения да се повдигнат преди бизнесмените да избягат.
По думите на Костов едновременно с делото за криминалните им деяния е вървяло и дело за финансови и икономически престъпления.
На пресконференцията не стана ясно каква точно е престъпната дейност, чрез която Пламен Галев и Ангел Христов са натрупали толкова много пари.
"Днес поздравявам колегите от МВР и благодарим на американските партньори за братя Галеви – за новото повдигнато обвинение за пране на пари за 35 милиона, така че още повече ще им се утежни присъдата", коментира по-късно премиерът Бойко Борисов, цитиран от "Фокус".
"Понеже знам, че гледат телевизия тези, които се крият: Преди няколко дни имахме скъпи гости – ще ни помогнат, ще ги издирим. По-добре да се прибират, и да отидат в съда, за да си доказват вината или невинността", каза той.
Борисов не уточни кои точно са "гостите", но вчера се разбра за двудневно посещение в България на директора на ЦРУ Дейвид Петреъс. Все пак става ясно, че ФБР помага при разследването.
В отговор на въпрос каква е връзката между дупнишките бизнесмени и американските партньори, той обясни, че те помагат да се стигне до изнесените пари.
"Имаме партньори, които са доста по-мощни като възможности да издирват или да ни подпомагат с необходимата информация, така че българските правораздавателни служби и органи да могат да повишават присъдите на години затвор, към тези, които са го допуснали. Това е превенция и това е една много добра помощ", каза премиерът.