Полският парламент прие, а президентът подписа, закон, който поставя обществените медии под контрола на управляващата консервативна партия, а финансовият министър носи отговорност за назначаването на ръководителите им.

Одобрен бе и закон за контрол над Конституционния съд и дори бе отменен изборът на трима съдии.

Европейският комисар за дигиталната икономика и информационното общество - германецът Гюнтер Йотингер, заплаши неотдавна Варшава с откриването на нечувана процедура за нарушаване на основни ценности на ЕС, отбелязаха агенциите.

Днес зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс съобщи на пресконференция, че е започнала процедура срещу Полша заради възможни нарушения на принципа на върховенството на закона. Той подчерта, че в Брюксел не се интересуват от вътрешнополитическите въпроси на страната, а са притеснени от предприетите наскоро законодателни промени, свързани с управлението на обществените медии и с Конституционния съд.

Тимерманс заяви, че е готов по всяко време да пътува до Варшава за преговори с полските власти.

"Промените в медийната област засягат независимостта на медиите; няма демокрация, когато не са защитени основните права и без свобода на медиите. Току-що подписах писмо, с което призовавам полските власти да започнат диалог. Целим да работим в дух на сътрудничество с държавите от ЕС, стремим се да решим проблемите, а не да се увличаме в спорове", коментира той.

Тимерманс добави, че търси обяснения от полското правителство защо две решения на Конституционния трибунал не бяха изпълнени от останалите държавни институции, защо бе променена процедурата за назначаването на председателя и зам.-председателя на трибунала, както и за новите правила, които могат да ограничат неговите правомощия.

"Тези промени оставят впечатление, че политическото влияние над съда се увеличава", изтъкна той, цитиран от БНР.

Полският премиер Беата Шидло призова днес опозицията да се изправи в единен фронт с правителството срещу, по думите й, оклеветяването на страната в чужбина, предаде Франс прес.

"Полша е несправедливо обвинявана в неща, които не съществуват в страната ни, че нарушава принципите на правовата държава. Това не е вярно. Демокрацията в Полша е в добро състояние", каза Шидло пред парламента, представяйки позицията на Варшава преди дебатите в Европейския парламент в Страсбург на 19 януари, в които ще участва.

Тя няколко пъти благодари на ръководителите на всички парламентарни групи, с които се срещна вчера, че са приели "да обсъдят полските проблеми в полския дом". Шидло изтъкна, че всеки път, когато тези проблеми са били изнасяни навън, резултатът е бил негативен.

"Днес трябва да загърбим споровете си, да се обединим и да обсъдим как да стабилизираме международното положение. Благодаря на водачите на парламентарни групи, че пожелаха да говорят в един глас по основните въпроси. Не твърдя, че вършим всичко идеално, че не допускаме грешки. Ние обаче изпълняваме програма, избрана от поляците на демократични избори, и този избор трябва да се уважава", отбеляза премиерът.

Шидло добави, че иска да представя в Европейския парламент полското правителство, но и целия парламент, и разчита на помощта на всички партии.

Тя посочи, че в понеделник е разговаряла с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, който й казал, че разискването на казуса трябва да спре на етапа проверка на правните текстове и разяснения.

Не вярвам, че ще се стигне до замразяването на правото на глас на Полша в Съвета на ЕС, да не драматизираме прекалено, коментира преди дни Жан Клод Юнкер.

Председателят на Европейския парламент - германецът Мартин Шулц, пък заяви остро в интервю за в. "Франкфурт алгемайне зонтагсцайтунг":

олското правителство приема изборната си победа като позволение да постави волята на партията над държавния интерес, било то в политиката или в кадруването. Това е контролирана демокрация от Путинов тип, опасна Путинизация на европейската политика".

Унгарският премиер Виктор Орбан обаче предупреди, че ще наложи вето върху санкции на Европейския съюз срещу Полша.

"ЕС не бива да мисли да прилага каквито и да било санкции срещу Полша, защото това ще изисква пълно единодушие, а Унгария никога няма да подкрепи санкции срещу Полша", заяви той.

Криза между Варшава и Берлин след ”антиполски изказвания” >>