Паника в Германия и САЩ заради писмо-бомба за шефа на Дойче банк
Германската полиция разследва подозрителен плик, изпратен до Дойче банк и адресиран до Йозеф Акерман, изпълнителен директор на най-голямата банка в Германия, съобщи неин говорител. По-късно бе съобщено, че в плика е имало взривно устройство.
Уплахата обаче бе достатъчна, за да се обърнат германските власти за помощ от Нюйоркското полицейско управление, съобщи неговият говорител Пол Браун. Той дори повдигна завесата, като каза, че писмо-бомба, съдържащо експлозив и шрапнел и адресирано до Акерман, е било засечено при рентгеново сканиране в пощенския отдел на банката. Той добави, че в адреса на подателя е фигурирала Европейската централна банка.
По-късно от полицията разкриха, че в писмото е имало истинско взривно устройство, което е могло да избухне. Неизвестна досега италианска групировка, нарекла се "Неформална федерация на анархистите", пое отговорност за пощенската пратка с експлозив. Групировката обявила, че поема отговорност за пратката бомба в писмо до полицията. Според Ройтерс от писмото става ясно, че групировката е изпратила още две такива пратки. Групировката заплашва, че "ще има три експлозии, насочени срещу банки, банкери, бълхи и други кръвопийци".
Централата на банката е само на две преки от тази на Дойче банк, през парк, в който активисти от движението "Окупирай Франкфурт" са разпънали палатките си. Браун каза още, че нюйорксата полиция е изпратила патрули до клоновете на Дойче банк в Ню Йорк и е разпратила предупреждения до банките из града "просто като предпазна мярка.
Акерман е лицето на капитализма в Германия и е един от малцината високопоставени мениджъри, които са неизменно придружавани от бодигардове, отбелязва Ройтерс. 63-годишният швейцарец е първият чужденец, оглавявал водещата финансова институция на Германия. Хвалят го, че е превърнал Дойче банк в "глобален шампион" с пазарна стойност от почти 28 милиарда евро и над 102 000 служители.
Акерман трябва да се оттегли през май след почти десетгодишен престой начело на банката. Той е най-скъпоплатеният изпълнителен директор сред германските финансови компании - доходите му през 2010 г. са били 9 млн. евро.
Акерман е известен по света и с ролята си на председател на Института по международни финанси - лобистка група на банкери, преговаряла за приноса на частния сектор в спасителния план за Гърция.
Вчера рейтинговата агенция Standard & Poor`s постави под наблюдение Дойче банк и други водещи банки в Европа и предупреди, че те ще бъдат оценени с отрицателна перспектива за възможно понижаване на рейтинга.