Понастоящем ЕС има най-високия рейтинг - "ААА". Той обаче може да бъде понижен с оглед на това, че бюджетът на ЕС зависи от икономическото състояние на страните-членки на Съюза, предаде Ройтерс, цитирана от БГНЕС.

62% от доходите на ЕС, отбелязват от S&P, се осигуряват от страните от еврозоната, мнозинството от които (15) също са поставени под наблюдение и заплашени от понижаване на рейтинга им. Standard & Poor`s ("Стандард енд Пуърс") вече предупреди за възможността да бъде понижен рейтингът на шест европейски държави: Германия, Франция, Австрия, Холандия, Финландия и Люксембург, като всички те понастоящем имат най-високия рейтинг - "ААА". 

Ако рейтингът на страните от еврозоната бъде понижен, рейтингът на ЕС ще бъде свален с една степен, отбелязват представители на "Стандард енд Пуърс", цитирани от Ройтерс.

Ррейтинговата агенция посочи, че германските кредитни институции Дойче Банк и Комерцбанк и френските БНП Париба, Креди Агрикол и Сосиете Женерал ще бъдат оценени с отрицателна перспектива за възможно понижаване на рейтинга, като решенията ще бъдат обявени в рамките на 90 дни.
Италианската банка Уникредит също е поставена в списъка на наблюдаваните.

Промяната на оценката вероятно ще зависи от изхода на новата среща на върха на ЕС днес и утре, посветена на дълговата криза в еврозоната. Държавните и правителствените ръководители ще обсъдят и предложения за промени в
договорите на Общността
, с които да бъде гарантирана допълнителна
икономическа стабилност в Европа.

По-късно агенцията уточни, че не предвижда сценарий, свързан с разпадане на валутния съюз, увери главният икономист в отдел Европа на агенцията Жан-Мишел Сис. Изобщо не обсъждаме подобен сценарий, заяви той на пресконференция и припомни, че двете макроикономически хипотези за Европа през 2012 г. се опират на запазването на еврозоната.
Тези два сценария предвиждат съответно скок след техническа рецесия или още по-тежка рецесия. Вероятността от възникване на първия сценарий се оценява на 60%, а на втория - на 40%, каза Сис.
ИЗБРАНО