Каква е процедурата за подаване на оставка и избор на нов кабинет
Според чл. 111 на Конституцията правомощията на Министерския съвет се прекратяват: с гласуване на недоверие към него или министър-председателя; с приемане оставката на Министерския съвет или на премиера; при неговата смърт, предаде БТА.
Когато Министерският съвет не получи исканото доверие, премиерът подава оставката на правителството.
След консултации с парламентарните групи президентът възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство. Когато в 7-дневен срок кандидатът за министър-председател не успее да предложи състав на нов кабинет, държавният глава възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за премиер.
Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, президентът в 7-дневен срок възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател. Когато проучвателният мандат е приключил успешно, държавният глава предлага на Народното събрание да избере кандидата.
Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът назначава служебно правителство, разпуска Народното събрание и насрочва нови избори в срок най-късно до два месеца след прекратяване на пълномощията на предишното. Актът, с който президентът разпуска парламента, определя и датата на изборите за новия.