МЗ описа реформата в доболничната помощ
Министерството на здравеопазването и правителството подготвят и реализират голямо количество нормативни и системни промени в извънболничната помощ за 2016 г.
Доц. Любомир Киров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари, посочи, че основната причина за това е, че няма увеличение на бюджета в извънболничната помощ за тази година
На сайта на Министерството на здравеопазването /МЗ/ се изразява убеждение, че ролята на общопрактикуващите лекари е изключително важна и затова един от най-сериозните компоненти на реформата е именно извънболничната помощ.
Освен това от МЗ са съгласни с оценката, че до този момент тя е била трайно пренебрегвана и недофинансирана.
Затова една от преките цели, които този екип на МЗ си поставя е да прекрати тази практика и да превърне извънболничната помощ в модерна и максимално задоволяваща нуждите на българските граждани. За тази цел са предприети следните конкретни мерки:
1. За първи път се гарантира финансиране на безпрецедентно увеличаване на достъпа на българските пациенти до извънболнична помощ. Осигуряват се допълнителни 36 млн. лв. за профилактични прегледи, направления, изследвания и за заплащане на труда на лекарите. Така в последните две години се е увеличило финансирането на извънболничната помощ общо с над 56 млн. лв.
2. Сериозно се увеличава броят на финансираните от НЗОК направления с нови допълнителни 641 хил. С това се преодолява затруднението пред лекари и пациенти за получаване на бърз достъп до специалист при нужда.
3. С повече от 10 млн. е увеличен бюджетът на първичната извънболнична медицинска помощ, спрямо 2014 година.
4. Драстично се увеличава броят на финансираните от НЗОК профилактични прегледи на деца до 18 г. – с 260 хил. повече. Освен това чувствително се увеличава и заплащането за тази дейност на общопрактикуващите лекари.
5. НЗОК ще плати за предстоящата година за допълнителен брой прегледи 4 239 000, което е средно 960 лв. на една практика.
6. През 2016 г. е планирано голямо увеличение на изследванията за контрол на диабета - за глюкоза изследванията са увеличени с 416 268 повече от миналата година за сумата от 595 263лв., за кръвно- захарен профил изследванията са увеличени с 167 855 повече за сумата от 646 241лв. и за гликиран хемоглобин - 91 945 повече изследвания за сумата от 849 572лв.
7. НЗОК ще финансира с 2 927 654лв. допълнителни нови 2 047 300 изследвания за контрол на състоянието при сърдечно-съдови заболявания.
8. Изследването за общ холестерол е включено в нова система за изследване на наблюдение по SCORE, която позволява определяне на поведението и таргета на терапията на пациента спрямо определения му общ риск. Извън това, изследванията на холестерол са увеличени с 500 хил., на HDL-холестерол – с 500 хил. и на триглицериди – също с 500 хил.
9. Въведено е ново изследване специално за лица със сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет и хронична бъбречна недостатъчност – LDL-холестерол (т. нар. лош холестерол).
10. Запазва се продължителността на профилактичния преглед и прегледа при диспансеризация, който е определен на 15 мин. от 2005 г.
Всички тези промени са официална позиция на Министерството на здравеопазването, съгласувана с НЗОК.