”Симулирана екзекуция” на журналисти в Либия
Трима репортери на Би Би Си са били задържани, пребити и подложени на "симулирана екзекуция" от войници и въоръжени мъже, верни на режима на Муамар Кадафи в Либия.
Британският журналист Крис Коб-Смит, турският оператор Гоктай Коралтан и кореспондентът от палестински произход Ферас Килани били задържани за 21 часа и били преместени няколко пъти, преди да бъдат освободени и да се върнат във Великобритания със самолет. Вчера репортерите били откарани в сграда в Триполи, в която те предполагат, че се помещава централата на либийската служба за външно разузнаване. Войниците им заповядали да наведат глави и да се наредят до стената.
"Един мъж в цивилни дрехи опираше дулото на малък автомат в тила на всеки от нас. Когато стигна до мен в края на редицата, той дръпна спусъка два пъти. Изстрелите профучаха край ухото ми", разказва Коб-Смит.
На едно от местата, в които били отведени репортерите, Ферас Килани бил принуден да коленичи, а един от пазачите произвел изстрел, симулирайки екзекуция.
"Мислех, че ще ме застрелят", разказва Килани. Той бил обвинен, че е британски шпионин, тормозен заради палестинския си произход и пребит от пазачите. Един от похитителите му го удрял с юмрук и го ритал, докато бил в безпомощно състояние.
"После намери пластмасова тръба на земята и започна да ме удря с нея. Тогава войниците му подадоха дълга тояга", спомня си кореспондентът.
В един момент журналистите били затворени заедно с още четирима души, които им казали, че не са се хранили от три дни и са били измъчвани многократно. Единият от тях имал видими следи от изтезанията. Виждали се и счупените му ребра.
Представителката на ръководството на Би Би Си Лилиан Ландор заяви, че медийната организация ще продължи да отразява конфликта в Либия въпреки нападението над нейния персонал. Тя осъди тормоза, на който са били подложени репортерите и призова либийските власти да осигурят възможност на всички медии да отразяват събитията свободно, без да са застрашени от преследване.
Междувременно, в съответствие с резолюция 1970 на Съвета за сигурност на ООН, президентът на Русия Дмитрий Медведев подписа указ за въвеждане на санкции срещу Либия, предаде ИТАР-ТАСС. С указа на до второ нареждане се забранява доставката на всички видове въоръжение и свързаните с тях материални средства, в това число огнестрелно оръжие и боеприпаси, бойни машини и военна техника, военно оборудване и резервни части към тях. Забранява се и оказването на техническа, финансова и друга помощ, свързана с военни дейности.
На територията на Русия, в това число на пристанищата и летищата, ще се извършва контрол на товарите за и от Либия, за да се следи спазването на забраната.
Пропуснатите ползи за руската отбранителна промишленост ще бъдат около 4 млрд. долара. Това съобщи в сряда шефът на държавното предприятие "Рособоронекспорт" Анатолий Исайкин, предаде ИТАР-ТАСС.
ЕС вече наложи такива санкции на Джамахирията.
Американската армия е в състояние да създаде зона, забранена за полети над Либия до два дни, след като международната общност поиска установяването й, заяви в същото време генерал Реймънд Одиерно, командващ на обединените въоръжени сили на САЩ, цитиран от Ройтерс.
Той обаче каза, че евентуално изпращане на танкове или противовъздушна техника в Либия би било по-трудно решение.
"Изпращането на тежка военна техника е напълно различен вид ескалация. Не съм сигурен, че сме готови за това. Не съм сигурен и доколко го желаем. Важно е да се отбележи, че това трябва да бъде международна акция. Мисля, че Либия ще бъде дългосрочна мисия. Хората може да си мислят, че кризата ще приключи утре, но според мен това ще продължи много време", коментира Одиерно, който е главният "архитект" на "струпването" на американски войски в Ирак през 2007 г., което помогна за овладяването на насилието в страната.