Пред БНТ Пенчев разказа, че зам.-председателят на парламента Мая Манолова го е поканила по предложение на неправителствените организации. Пенчев приел, за да помогне на протестиращите.

Днес той ще има среща с кмета на София Йорданка Фандъкова, на която ще обсъдят пакета от мерки срещу високите сметки за парно, изготвен през февруари, когато бяха първите протести.

Омбудсманът не знаел дали са гледани на комисия и сподели, че кметът също е обезпокоена, че няма отговор, тъй като тези мерки трябва да минат по законодателен път.

Според Пенчев, трябва да има спешна редакция на Изборния кодекс. Той смята за възможни две промени:
  • разширяването на достъпа на граждани до управлението чрез намаляване на изискванията за кандидатиране на независими депутати,
  • връщане на преференциалния вот - възможност за преподреждане на листите с кандидати за депутати.
Пенчев каза, че и българите в чужбина трябва да могат да гласуват за независими кандидатури, а не само за партийни, както е сега.

"След като хората са на улицата, е минало времето, когато политиците могат да си позволяват да мислят теоретично. Въпросът има ли политическа воля за промени не стои - депутатите са избрани да си свършат работата, независимо искат или не, в противен случай трябва да си отидат", коментира още омбудсманът.

Междувременно премиерът Пламен Орешарски предложи да се запази Изборният борд към Министерски съвет. Проф. Михаил Константинов пък даде идея да се обсъди германската избирателна система - половината депутати да са мажоритарни.
ИЗБРАНО