По-рано днес депутатите отложиха гласуването на второ четене на поправките в Кодекса на труда, но ги приеха, след като финансовият министър Симеон Дянков дойде в Народното събрание, предаде Дарик радио.

Новите изисквания са няколко. Работодателските организации трябва да обединяват не по-малко от 100 000 осигурени на трудов договор работници, както и да имат представителства в поне една четвърт от общините и национален ръководен орган.
Работодателската организация трябва да има статут на юридическо лице най-малко три години преди подаване на искането за признаване на представителност, съобщи БТА.

Друг критерий за представителност е работодателската организация да не извършва дейности, изрично възложени само на нея със закон или с нормативен акт.
Този критерий предизвика възраженията на БСП и Синята коалиция.
Според тях това изважда от тристранката Българската търговско-промишлена палата. Сега БТПП по закон издава АТА-карнетите - митнически документи за временен внос и износ, както и някои сертификати.

Гласуваните днес на второ четене критерии за национално представителните работодателски организации са насочени само към една организация - Българската търговско-промишлена палата, се казва в позиция на организацията.
Жалко е, че една партия, която претендира да бъде демократична в унисон със съвременните изисквания, приема такива текстове, смятат в БТПП.
Според БТПП промените в Кодекса на труда рано или късно ще бъдат премахнати от българското законодателство, защото те са в пълно противоречие с международната практика.
БТПП има канали за защита на интересите на малкия и средния бизнес, пише в позицията.

От Палатата припомнят, че тристранния съвет е само един консултативен орган и и изразяват мнение, че "много често се превръща само в място за изслушване..., но не и за следване на логичните предложения на организациите, които участват в него".

След близо 2 часа спорове по промени в Кодекса на труда депутатите решиха още освен за работодателя да има глоба и за работници, който нямат сключен трудов договор.
По-рано парламентът прие, че НАП няма да проверява работниците и служителите за трудов договор, каквото бе предложението на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова, подкрепено и от Тотю Младенов.
ИЗБРАНО