КЗК обсъжда картел при горивата
На закрито заседание Комисията за защита на конкуренцията ще установи дали има картелно споразумение при търговията c горива. От пресцентъра на комисията потвърдиха за Дир.бг, че въпросът ще се обсъжда днес.
Четири са фирмите, които са разследвани от август миналата година, съобщи БНТ. Още тогава започна секторен анализ на конкурентната среда, за да се проследи целия път на реализация на горивата - от производството и вноса, през търговията на едро и дребно. Има вероятност цените на бензина и дизела да са били поддържани изкуствено на едни и същи нива от компаниите.
Ако се установят нарушения, фирмите ще бъдат глобени с до 10% от реализирания за миналата година оборот, предвижда законът.
Междувременно парламентът отхвърли проект за решение за налагане на
шестмесечен мораториум върху цените на едро на горивата за автомобили в България, предаде БТА. Вносител на проекторешението са народни представители от "Атака". За него гласуваха седем депутати, против бяха 18 души, а 55 се въздържаха.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров смята, че горивата не са стока лукс, а от първа необходимост.
Според Петър Димитров от Коалиция за България най-лесното, което може да се направи, е да се замрази ДДС от 1 март. Държавата да печели от ДДС от непосилния ръст на цените е неприемливо, посочи той.
Мартин Димитров от Синята коалиция заяви очакването си КЗК да излезе с доклад дали има монополно положение на пазара на горива. В редица развити страни слагат по малки надценки от тези в България както на дизела, така и на бензина, посочи той.
Диан Червенкондев (ГЕРБ) каза, че не може политиците да раздават присъди, да налагат глоба и да казват кое е монополно положение. Според него не е реално да се регулират цените чрез корекция на ДДС.
Нека оставим комисията, която следи за свободните пазарни отношения, да излезе с доклад, заяви депутатът. По думите на Червенкондев в България над 60-65 процента от горивата са от внос.
Това доказва, че в момента имаме пазарна икономика, каза той.