Холандците категорично отхвърлиха договора ЕС-Украйна
Против споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Украйна се обявиха повече от 61 процента от гласувалите на вчерашния референдум в Холандия.
В подкрепа са гласували малко над 38 процента. Официалните резултати ще бъдат обявени на 12 април.
Избирателната активност на референдума е била 32,2 процента, с което прескача бариерата от 30%, необходима, за да може гласуването да бъде признато за валидно.
Въпреки че вчерашният референдум бе консултативен, той е от ключово значение за правителството, което трябва да се обърне към парламента с предложение дали да остави споразумението за асоцииране в сила, незачитайки волеизявлението на народа, или да откаже да го ратифицира, което сериозно ще изостри отношенията на Холандия с ЕС, отбеляза ТАСС.
"Ясно е, че "не"-то печели с огромна разлика, въпросът е само дали избирателната активност е достатъчна", заяви холандският премиер Марк Рюте, цитиран от Ройтерс
"Ако активността е над 30 процента, при такава голяма преднина на отговора "не", смятам, че не можем да пристъпим към ратификация", каза Рюте.
Главният политически съперник на холандския премиер - антиислямски настроеният политик Герт Вилдерс, каза, че резултатът е "началото на края" за правителството на Рюте и за ЕС в сегашната му форма.
"Когато две трети от избирателите кажат "не", това е вот на недоверие на народа към елита в Брюксел и Хага", написа той в Туитър, цитиран от Ройтерс и БТА.
Реакции от ЕС
"Не" на референдума може да стане причина за европейска криза", предупреди преди референдума председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.
След резултатите той не е скрил огорчението си от резултата и проевл среднощни разговори с редица европейски лидери, каза говорителят на ЕК Маргаритис Схинас.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск каза днес, че Европейският съюз ще изчака да види реакцията на холандското правителство.
Споразумението между ЕС и Украйна продължава временно да се прилага. Документът вече е ратифициран от другите 27 държави членки, припомни той.
Реакции от Киев
Окончателното решение за ратификацията на договора ще се вземе от правителството на Нидерландия след провеждане на вътрешни дискусии и процедури. Очакваме, че това решение ще отговаря на интересите на Украйна, Нидерландия и Европа, се казва в коментара на сайта на украинското МВнР.
Украинският президент Петро Порошенко заяви, че страната му ще продължи курса към Европейския съюз.
"При всички случаи ние ще продължим да прилагаме споразумението за асоцииране с Европейския съюз, включително подробното споразумение за търговия", каза Порошенко пред репортери в Токио, където бе на посещение.
"Ще продължим да се движим към ЕС."
Реакции от Русия
"Резултатите от холандския референдум за асоциирането на Украйна с ЕС са индикатор за отношението на европейците към украинската политическа система", написа руският премиер Дмитрий Медведев в Туитър.
"Тези (резултати) сочат какви са нагласите на холандските граждани към конкретен документ. Холандските граждани имат съмнения, не вярват. Отправят послание за недоверието си (към споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС)", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти.
Преди референдума
"Ако политиците игнорират холандското "не", то това ще бъде още по-силен сигнал от онзи, който британците вече са получили, че няма начин европейската политическа класа да бъде "коригирана", и че те трябва да гласуват за Брекзит, т.е за излизане от ЕС", каза Тиери Боде.
Той е един от онези, които активно агитираха за гласуване с "не" и един от "архитектите" на референдума, предизвикан, след като активисти събраха хиляди подписи в негова подкрепа.
Според Тони ван дер Тог - анализатор в хагския институт "Клигендел" за международни отношения, организаторите на референдума може да поискат в бъдеще гласуване за излизане на Холандия от ЕС (Некзит).
Брюксел, Брекзит и допитването
Споразумението между ЕС и Украйна за широки политически, търговски и отбранителни връзки е вече частично в сила, но трябва да бъде ратифицирано от всичките 28 страни членки на ЕС, за да може всяка от неговите части да има пълна законова сила. Холандия е единствената страна, която не е направила това.
Наблюдателите смятат допитването за тест за отношението в Холандия към Брюксел преди гласуването на 23 юни, на което британците трябва да се произнесат ще напуснат ли ЕС или не.
"Надявам се, че холандците ще превъзмогнат своето разочарование и ще си кажат: "Да, ние сме притеснени от това, което става с Европа, от сегашното холандско правителство, но все пак ще подкрепим Украйна", каза финансовият министър Йерун Дейселблум, цитиран от Ройтерс.
Да припомним 2005 г., когато мнозинството от холандския електорат наруши проевропейската традиция и отхвърли конституцията на ЕС.
КРЪСТОСАН ОГЪН: Как да разбираме референдума в Холандия