Правителството решава за добива на газ в Девенци до дни
Министерският съвет трябва да вземе решение за отдаване на газовото находище в Девенци до края на октомври, а в средата на следващата година се очаква там да започне добивът на газ.
Добиваният газ ще бъде с 30-40 процента по-евтин от вносния, като добивът ще гарантира по-голяма стабилност за газоснабдяването в кризисни моменти.
"До края на месец октомври ще вземем решение на Министерския съвет, след което почват инвестициите в производствените сондажи и изграждането на тръбата, която ще свърже находището с нашата национална система. Очакваме в следващата година, в средата, може би до края на следващата година, да бъдат извършени тези действия и да започне първият добив от находището в Девинци. Този газ, подобно на газа от Галата, ще бъде значително по-евтин от вносната алтернатива. Може би 30-40% по-евтин", коментира Делян Добрев.
Находището от Девинци ще даде около 10% допълнително местен газ към нашия баланс, така че ние ше задоволяваме, след като започне, след като се разработи находището в Девинци, ще задоволяваме около 25 до 30% от нуждите ни от газ със собствен добив. Ако към него включим и Чирен, до голяма степен, особено пък след модернизацията на Чирен, при криза на това не би се отразило, посочи още Добрев.
До 2017 година капацитетът на газохранилището в Чирен трябва да бъде удвоен, каза вчера във Варна изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков. В присъствието на министъра на икономиката и енергетиката Делян Добрев той представи програмата на дружеството за развитие на инфраструктурата за пренос и съхранение на природен газ в период 2013-2022 година. По думите на Темелков в момента капацитетът на хранилището в Чирен е 550 милиона кубични метра, а се очаква да стане 1 милиард. С разширението възможностите за дневен дебит ще нарастнат от сегашните 4,2 милиона кубика до 10 милиона кубика. Необходимата инвестиция в Чирен е 200 милиона евро.
През следващите 10 години компанията планира да вложи в мрежата общо близо 650 милиона евро. Според Темелков за част от предвидените проекти компанията ще разчита на собствени средства, но за други ще търси външно финансиране, вкрлючително по грантовите схеми.
Предстои да бъдат изградени около 300 километра междусистемни връзки, които ще струват около 117 милиона евро. В модернизацията на съществуващата инфраструктура фирмата планира да вложи 250 милиона евро. През март 2013 година вероятно ще бъде поставено началото на изграждането на междусистемната газова връзка с Гърция, допълни министър Добрев. По думите му тя трябва да влезе в експлоатация през 2014 година.
По изграждането на газова връзка с Румъния вече се работи и тя трябва да започне да действа през май 2013 година. Добрев допълни, че се водят активни разговори със Сърбия за изграждането на междусистемна газова връзка. Обсъжданите варианти са 5, като за две от трасетата не се налага изработване на оценка за въздействие върху околната среда. Според Добрев е възможно в началото на следващата година да бъде сключен договор за изпълнението на проекта. Министърът уточни, че очаква до края на тази година вече да има яснота и по изграждането на връзка с Турция. Изчисленията показват, че необходимата инвестиция за българския участък от газопровода ще е приблизително 75 милиона евро.
Министър Добрев коментира, че реализацията на международния проект Южен поток по никакъв начин не засяга националната система. По думите му тръбите ще минават отделно и единствената обща точка на трасетата ще е край Провадия.