Идва армия от инвеститори във ВЕИ
Европа и ЕС са твърдо решени да не се допусне да бъдем поставяни при дискриминационни условия и да се спира подаването на газ като преди 2 г., заяви премиерът Бойко Борисов след заседание на ЕС в Брюксел.
През януари 2009 г. Европа изцяло престана да получава руски газ, доставян транзитно през Украйна.
По повод снощната среща на председателя на ЕК Жозе Барозу с премиерите на България, Чехия, Словакия, Румъния, Унгария и Полша, Борисов заяви, че са били обсъдени проектите по газопреносните системи, нефтопроводите, ядрената енергетика и възобновяемите източници, предаде БТА.
"Нашето мнение бе чуто ясно. България е една от държавите, поела ангажимента да произвежда 20% от енергията си от възобновяеми източници. Има огромна армия от инвеститори от тази сфера, които са се насочили към нашата страна", отбеляза министър-председателят. Според него е много важно не само да се научим да произвеждаме енергия, но и да я пестим.
"Тук е огромният залог, защото в България 20% от произведената енергия е загуба по преносната система, сградите на жилищата и предприятията. Това означава, че един от реакторите в АЕЦ-Козлодуй работи само за покриване на тези загуби", посочи Борисов. По думите му, ако намалим дори само с 3 на сто загубите по мрежата, това е равнозначно на включването на нов ядрен реактор в системата.
По повод решенията за осигуряване на енергийните доставки премиерът отбеляза, че до 2014 г. всички държави от ЕС са длъжни да имат поне два източника за снабдяване с ток и газ. По искане на Великобритания Турция е била включена в общия енергиен пакет, тъй като с България трите страни са моторите на проекта "Набуко".
Борисов допълни, че е поставил въпроса на следващото заседание да бъде обяснено на какво се дължи завишаването на цената на проекта "Набуко" с няколко милиарда евро - дали на технически грешки или на промяна на трасето, или заради гарантирането на нови източници на газ.
"За България като акционер не е безразлично дали трябва да се вземе заем от Европейската инвестиционна банка от 1,2 млрд. евро, два милиарда или три милиарда евро за този проект", посочи той. Взето бе решение в тези проекти да участават и частни капитали от Европа, а тук идва важността на таксата за транзита, добави премиерът.
По неговите думи Русия е традиционнен доставчик на газ от 40 години.
Никой не е против Русия, но искаме да имаме втори източник за това гориво, това е мнението на Съвета, посочи Борисов.
Ние сме тези, които искаме "Набуко" да стане по-бързо, в момента имаме забавяне и оскъпяване с няколко милиарда, добави той в отговор на въпрос кой от проектите е приоритетен за нашата страна. По думите на премиера е трудно да се посочат фирми в България, които да разполагат с необходимите средства за изграждането на общия европейски енергиен пазар. В Европа имало много мощни компании, с бюджети по-големи от бюджета на България, и за тях било лесно да участват в подобни проекти.
Борисов допълни, че българското участие за момента се основава главно на разговори с президента на ЕИБ за взимане на заем.
НЕК е изцяло държавно дружество и дали то ще вземе заем или държавата като гарантиран заем - няма разлика, допълни премиерът. Той отбеляза, че затова на днешното заседание е поставен въпросът за транзитните такси и за колко години газопреносната система ще бъде изплатена.