Отлагат новия транш за Гърция
Гърция ще получи следващия транш от спасителната финансова помощ на стойност 8 милиарда евро най-рано през месец ноември. Очакваше се траншът да бъде получен през октомври.
Инспектори от МВФ, ЕС и ЕЦБ в момента са в Атина, за да анализират финансовата ситуация в Гърция. На предстояща среща на еврозоната на 13 октомври ще бъде взето решение дали допълнителните стъпки на Гърция за балансиране на бюджета й са достатъчни. Това тогава ще доведе до „определено и финално решение за насоката през октомври”, заяви Юнкер.
Страната има кеш до средата на октомври.
Непосредствено преди срещата в Люксембург белгийският финансов министър Дидие Рейндер заяви, че решението за новите пари за Гърция ще бъде взето „още днес или в близките дни”.
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу, който в неделя обяви големи съкращения за 2012 г. в опит да отблокира обещаните от ЕС и МВФ средства, сега ще трябва да се съгласи за „допълнителни мерки” с международните одитори, за да запълни „оставащите празнини за 2013 и 2014 г”, стана ясно след продължили седем часа разговори между финансовите министри от еврозоната в Люксембург.
Юнкер заяви още, че на срещата на финансовите министри от еврозоната е била договорена формула за предоставяне на гаранции на Финландия в замяна на нейното съгласие за отпускане на нова помощ за Гърция, съобщи ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА. Финландците по-рано заплашиха да блокират отпускането на по-нататъшни заеми за Гърция, освен ако не получат специални договорки.
По думите на Юнкер всички участници са потвърдили, че нито една страна от еврозоната освен Финландия не възнамерява да иска подобни гаранции. Той каза още, че парламентът на Словакия вероятно ще одобри промените в спасителния фонд на еврозоната, след като словашкият финансов министър Иван Миклош е дал признаци, че ще има положителен вот, посочи Асошиейтед прес.
Юнкер каза също, че няма предложения Гърция да напусне еврозоната.
Той предположи, че банките трябва приемат, че ще има по-големи загуби от преди изчисленото, като част от втория спасителен заем за Гърция, предава АФП, цитирана от "Фокус".
Юнкер, който е и премиер на Люксембург, предупреди, че частните кредитори, банките и инвестиционните фондове може да претърпят по-силен удар върху инвестициите си, отколкото по-рано споразумението през юли намаление от 21 %. "Това са технически ревизии, които ние обсъждаме", заяви Юнкер пред репортери след разговори с финансовите министри от еврозоната в Люксембург. Според първоначалния план кредиторите от частния сектор щяха да направят първия си принос за заема за силно задлъжнялата Гърция, съгласявайки се да отписване на 21 % от главницата по облигациите. Заради влошилата се от лятото ситуация обаче това ниво на отстъпки изглежда недостатъчно.