Две трети от страните в ЕС не искат ГМО
Деветнадесет страни членки на ЕС поискаха пълна или частична забрана за отглеждането на територията им на генно-модифицирани култури (ГМО), съобщиха от ЕК.
Словения, Малта, Люксембург и Дания изпратиха такива молби в последната минута.
Другите, които направиха това по-рано, са България, Германия, Кипър, Латвия, Гърция, Хърватия, Франция, Австрия, Унгария, Полша, Холандия, Литва и Италия.
Великобритания отправи такава молба за Шотландия, Уелс и Северна Ирландия, а Белгия - за Валония, уточни Европейската комисия.
В момента царевицата МОН 810 е единствената ГМО култура, разрешена в ЕС, и тя се отглежда в Испания, Португалия в по-малка степен в Чехия.
Осем молби за отглеждането на ГМО са подадени в момента в ЕС, а сред тях и и искането за подновяване на разрешителното за МОН 810.
По четири от тях Европейската служба по сигурността на храните е дала положителен отговор, а останалите четири все още се анализират, уточни Еврокомисията.
В България няма ГМО. Всички анализирани проби, които са събрани и анализирани през 2015 г., са отрицателни за наличие на генно-модифицирани организми, съобщи наскоро от МОСВ.
Санкцията за освобождаване на ГМО в околната среда без разрешение е 500 000 лева. Ако освободеният ГМО, носи гени за устойчивост към антибиотици, санкцията е 1 000 000 лева, е заложено в законодателството ни.