Документът, че дюни край Несебър има, е доклад от 2007-а, написан от 76-годишният тогава биолог-зоолог професор Петър Коларов, предоха bTV и БНТ.
„Този учен е казал, че се срещат и трите вида дюни и една трета от имота са дюни. Има бели, сиви, облесени дюни, с обща площ около 8,5 дка", каза директорът на РИОСВ- Бургас Бойчо Георгиев.

Дюните на хартия обаче изчезват, а решението на тогавашния директор на екоинспекцията в Бургас Симеон Симеонов е да не се извършва екологична оценка на терена. Георгиев допълни, че документите са намерени в архивите.

Първото съгласуване е приключено на 19 декември 2008 г. и е подписано от Симеонов.
Според настоящия екодиректор в Бургас, като скрил фактите от доклада на професора, предшественикът му заблудил останалите институции, одобрили намерението за строеж в защитената местност.

В доклада пише, че ги има тия дюни, а в своето решение той пише, че няма, коментира Георгиев, който е застрашен с уволнение заради „Дюнигейт".
Той твърди, че преди празниците е подписал рутинно разрешение, че няма нужда от нова екооценка.
Искането на инвеститора било подкрепено с всички необходими документи, а в тях нямало и намек за дюни.

Той обясни, че след като са представени всички документи, инспекцията е длъжна да даде становище и да придвижи процедурата нататък. "Но аз нямам законово основание да ги пратя на нова процедура или да ги спра, когато са ми приложили целият набор от влезли в сила решения на всички държавни институции", допълни той.

Екоекспертите трябвало да проверят единствено дали фирмата собственик на 29-те декара има договор с ВиК, за да преценят дали бъдещият строеж ще отвежда правилно отпадните води.
"Категоричен съм - не съм нарушил нито една точка от закона. Абсолютно никой не ми се е обаждал, тези хора не ги познавам. Никога през живота си не съм ги познавал, нито са идвали да разговарят с мен, нито съм ги виждал кои са", заяви директорът на РИОСВ-Бургас.

Разкритията му са дадени на прокуратурата.
„В получените материали има данни, че тези решения е възможно да са незаконосъобразни и прокуратурата е компетентна, ако прецени това, да ги атакува по съответния съдебен ред, за да бъдат обявени за нищожни и да се обезсилят", допълва Красимира Кателиева, говорител на Окръжна прокуратура Бургас.

В аферата с дюните се включи и историкът Божидар Димитров. Според инициатора на разкопките по морето през последните години, преди да влязат багерите, трябва археолози да проучат терена.
В известната като „несебърска пясъчна пустиня" можело да се крие част от древен некропол със златни и сребърни дарове.

По-рано днес се провали се е срещата между експертите на природозащитните организации и трите министерства. Експертната група трябва да предложи законодателни промени, с които да се прекратят случаи, подобни на този с дюните в Несебър.
ИЗБРАНО