В сутрешния блок на bTV той обясни, че една от основните причини за оскъпяването на горивата на дребно са акцизите, които държавата събира.
"Между 40 и 45% от цената влиза в държавната хазна под формата на акциз, заради ангажиментите, които България е поела пред ЕС", каза Делчев, цитиран от LiveNews.

Не повече от 7-8% от цената се разпределят между производител, търговец на едро и търговец на дребно, каза Делчев. Той категорично отрече твърденията, че търговците печелят 50 ст. от литър.
В България не може да има картел, тъй като пазарът се държи от големи международни вериги, които не биха си позволили да се договарят за цените на толкова малък пазар като българския, тъй като санкциите на европейските антитръстови органи са огромни, каза шефът на БПГА.

Вчера транспортния министър Александър Цветков сезира Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите да проверят дали има картелно споразумение между търговците на горива, заради близките цени по различните бензиностанции.

Причината за прекалено еднаквите цени е огромната конкуренция на българския пазар, каза Делчев.

Цените на горивата се повишиха за пореден път вчера, след като от "Лукойл България", обявиха, че увеличават стойността на горивата на едро. Това се отрази в повишаване на стойността на бензина и на дизела с 5 стотинки за литър на дребно на всички големи бензиностанции. На бензиностанции в София дизелът до вчера се продаваше за 2.57 - 2.59 лв. за литър при 2.52 лв. ден по-рано, а масовият бензин А-95 - за 2.49 - 2.50 лв. при 2.44 лв. преди това.

От "Лукойл България" обявиха повишение на стойността на едро на масовия бензин А-95 с 2.78% - до 2350.80 лв. за хиляда литра. По-скъп с 2.67% е и бензин А-98, който вече се продава на едро срещу 2446.80 лв. за хиляда литра. Дизелът поскъпна с 50.4 лв. до 2442 лв. за хиляда литра, а евро дизелът струва 2380.80 лв. за същото количество.

"Само в първите дни на март 2011 г. котировките на готовите горива според бюлетина на Platts European Marketscan са отбелязали покачване с 49 долара за бензините и 32 долара за дизеловото гориво, паралелно с ново поскъпване на суровината. Тенденцията за поскъпване на горивата е обща за целия Европейски съюз", посочват от "Лукойл България", цитирани от Darikfinance.

Увеличението било породено и от "продължаващата напрегната международна пазарна ситуация и опасността от затруднения в доставките на суровина".
От "Лукойл България" били готови да понижат цените, когато се успокои  обстановката на световните пазари.

Цената на бензин А-95 в България е сред най-евтините в ЕС, сочи справка на Profit.bg. Въпреки повишенията от последните дни литър от най-разпространения бензин у нас струва 1.278 евро за литър. По-евтино от България бензинът се продава в Кипър, Полша, Румъния, Естония и Латвия, показват данни на energy.eu от днес, 9 март.
Най-скъп бензин купуват шофьорите в Холандия (близо 1.70 евро/литър), Дания и съседна Гърция. Дизелът пък е най-евтин в Люксембург и Полша, където е под 1.20 евро/литър и най-скъп във Великобритания и Швеция - почти 1.60 евро/литър. Цената на дизела у нас е 1.324 евро/литър.
 
Очаква се хиляди шофьори да се съберат в неделя от 13 ч. на протест срещу високите цени на горивата. В София протестът се организира на две места - при Кино „Арена”- Запад и на бул. „Г.М. Димитров”, каза за "Фокус" Ирмена Кръстева, координатор на протеста в столицата.
Организацията на протеста се провежда в социалната мрежа Фейсбук.
По същото време в неделя ще има протести и в други градове.

Последна актуализация в 11.00 ч.