В края на миналата седмица полицията и прокуратурата направиха обиски в сградата, в която се намират Корпоративна търговска банка (КТБ), ТV7 и News7. Оттам отрекоха да има претърсване.

Действията на прокуратурата спрямо КТБ са опит за публична екзекуция на банкова институция, обявиха днес от ръководството на банката на пресконференция.

"Прокуратурата и този, който я владее, имаше полза от това шоу", коментира пред журналисти Георги Христов, изпълнителен директор на КТБ, предадоха БТА и БНР.

Въпросът кой владее прокуратурата Христов насочи към главния прокурор, като припомни, че в институцията действа принципът на единоначалието и именно той (главният прокурор) я ръководи.
Дали това е лична атака на Сотир Цацаров, Христов заяви, че не може да каже.

По думите му обаче действията на разследващите били сигнал, който показвал вероятно, че всеки който не слуша, може да бъде смачкан. В КТБ обаче не е имало сигнали, че трябва да "слушат".

От ръководството на банката обясниха на пресконференция, че са обискирани офиси на фирма "Бромак" (мажоритарен собственик на КТБ), а шестима, а не 12, отговорни представители на КТБ са разпитвани. Те били извикани като свидетели. На никого от тях не е било предварително разяснено какъв е законният повод.

Илиян Зафиров, член на УС и изпълнителен директор на КТБ, заяви, че въпросите, зададени в Софийска градска прокуратура, били от "общообразователен характер", информация която има в интернет. Единствено по публикации можело да съдят, че става въпрос за проверка по сигнал на "Протестна мрежа".

В деня, когато е имало Общо събрание на акционерите - 11 юни, в същия час, призовки да се явят в следствието имали Христов и Зафиров. След като попитали дали не може да се явят в друг ден, или час, им било отговорено, че "не
става".

Според тях връчването на призовки за разпити в петък е опит да се разклати доверието в ръководството на институцията.

Зафиров бе категоричен, че срещу КТБ не са били предприемани процесуални действия.

В този момент банката не обмисля да съди държавата, защото не е претърпяла вреди.

От КТБ уточниха, че Цветан Василев е само един от акционерите на КТБ
, макар и мажоритарен чрез дружеството си "Бромак" ЕООД, а тя самата обслужва бизнеса на десетки предприятия, които генерират значителна част от БВП на страната.
В банката няма проблемни кредити, отпуснати на Василев или на други, свързани с него компании.

Делян Пеевски няма кредити в Корпоративна търговска банка, такива има майка му Ирен Кръстева и те са обслужвани редовно. Кредитите не били в голям размер и нямали общо с издателския бизнес.

„Кой убива длъжниците си бе, хора", възкликна той за публикации, че Пеевски бил поръчан от Василев заради кредити, които имал към него, цитира го Дарик.

По думите на Христов напрежението между двамата е започнало заради две експозиции към "лица, които формално нямат нищо общо с Делян Пеевски", пише "Дневник".

Имало два проблемни кредита между 25 млн. и 28 млн. лева. Те били дадени на дружества, за които в медиите се твърдяло, че гравитират около "Булгартабак холдинг".
В резултат, че плащанията спряли преди месец, предприели мерки за блокиране.

Малко след това от "Булгартабак" съобщиха, че дружествата от групата й нямат кредити в КТБ и всички са погасени.

"В момента компанията е в процес на закриване на всички свои банкови сметки в КТБ", заявяват от "Булгартабак".

АНКЕТА: Какво стои зад обвинението по случая "Пеевски"?

КРЪСТОСАН ОГЪН: За действията на прокуратурата спрямо КТБ