Обмислят тройно по-висок праг по ДДС
Възможно е още от началото на следващата година да бъде двойно или тройно повишен прагът за регистрация на фирми по ДДС, за да се ограничат злоупотребите. Сега минималният изискван оборот е 50 хиляди лева.
За промяната на прага за регистрация по ДДС трябва да бъде дадено разрешение от Европейската комисия, заяви Стоянова. По думите й вдигането на прага за регистрация по ДДС ще е облекчение за малкия бизнес.
Автор на промяната в закона за ДДС е Националната агенция за приходите. Тя е обсъдена вече с финансовият министър Симеон Дянков, шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова и директорът на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов. Това съобщи по-рано Стефанов в интервю за “Труд”.
В момента малко над 200 000 фирми са регистрирани.
Предложението на НАП означава, че задължително по ДДС ще се регистрират фирмите, които в последните 12 месеца са натрупали оборот от 100 000 лв. или дори 150 000 лв. Доброволната регистрация също ще се запази, тъй като правото на фирмите с малък оборот и на физическите лица да се регистрират,
е гарантирано от европейските директиви, съобщиха от приходната администрация. Въпреки това с пакета от промени шефът на НАП вярва, че ще се пресекат до 95% от опитите за ДДС измами, отбелязва в. "Дневник".
Преди месец той съобщи за доклад на звеното за анализ на риска в централното управление, според който годишните загуби за държавата от ДДС измами са между 700 и 800 млн. лв., а сега коментира, че тези щети ще се намалят поне наполовина. Оптимизъм, че новите мерки ще сработят, пък давал вече приетият закон за ограничаване на плащанията в брой, при който за всяка покупка над 15 000 лв. трябва да се плаща по банков път.
Друга предвиждана промяна в закона за ДДС, чийто автор е НАП, е за т.нар. обратно начисляване на ДДС и се изразява в това фирмите да плащат на доставчика си само цената без ДДС за дадена стока. Косвеният данък фирмите ще трябва да внасят сами в хазната или да го приспадат, когато имат да си възстановяват данъчен кредит от държавата.
"Този режим ще се въведе със сигурност в строителния и аграрния сектор. Все още не е решено дали да го приложим в сектора на горивата или на услугите. По специално имам предвид консултантските и рекламните услуги, където доставките нямат материално изражение, а от преувеличаването на стойността им държавата се ощетява не само с ДДС но и с корпоративен данък", коментира Красимир Стефанов.
Само от въвеждане на обратното начисляване за рисковите сектори ще се пресекат близо половината измами, смятат от приходната агенция. Според оценките на НАП 34% от всички измами стават в строителния бранш, 10% в производството и търговията със земеделски продукти, 8% в сектора на некласифицираните услуги и 4.5% в бизнеса с рекламни услуги.