Точно в 14.05 часа Христо Бисеров, Лютви Местан, Алиосман Имамов и Юнал Лютфи от страна на ДПС, и Сергей Станишев и депутатите Петър Димитров и Ангел Найденов от името на левицата, влязоха в деловодството на парламента, за да разпишат внасянето на проекторешението, съобщи "Фокус".

Както вече бе обявено, мотивите за вота на недоверие са провалената политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, отложеното присъединяване към Шенген, полицейщината и нарушаването на основни човешки права. В мотивите е записано, че броят на СРС-тата е нараснал от 5988 през 2008 г. на 15 684 през 2010 година, а Бойко Борисов е установил едноличен режим на управление.
В подкрепа на вота са се подписали 74 депутати, предаде БТА.

"Този вот на недоверие е малко по-особен и той вече успя, защото обедини партиите от демократичния спектър, той свали маските. Вотът е успешен още преди гласуването, защото успехът му не се измерва непременно с падането на кабинета", коментира Местан.
Според него падането на правителството няма да се случи по една основна причина.
„Стана ясно, че вотът няма да бъде подкрепен от партия „Атака”, но това не е провал, а успех на вота, защото българското общество трябваше да е наясно доколко истински е разводът между ГЕРБ и „Атака”. Не само няма развод между двете партии, а стана ясно, че между Бойко Борисов и Волен Сидеров има дълбинна спойка", каза още Местан, според когото предсрочните избори може да не са 3 в 1, а 2 в 1 - първо кметски и президентски избори през октомври, а след това - парламентарни.

Зам.-председателят на ДПС уточни, че този вот не изчерпва темата за цялостната политика на кабинета и не е изключена възможността, още през септември да се иска нов вот с такива мотиви.

Станишев пък заяви, че управлението на кабинета е свързано с пълен произвол и „силоващина”, а не с ред.
„Не приемаме държава, в която правителството нарушава конституционния ред. Не приемаме вътрешният министър Цветан Цветанов и премиерът Бойко Борисов да раздават присъди, не приемаме директна намеса в работата на независимата съдебна система, криминализирането на цели съсловия в България. Не приемаме тоталното подслушване, което се прави с цел не да се уличат престъпници, а в полза на политическите нужди на ГЕРБ", каза още лидерът на социалистите.

"По време на съвещателния сбор на "Атака" в събота направих доклад, в който не спестих критики към управлението на ГЕРБ, че партията не прави нужното да промени колониалния модел в България", коментира междувременно лидерът на "Атака" Волен Сидеров пред журналисти. Той обясни, че "Атака" не може да подкрепи вот, инициран от ДПС и БСП, както и да влезе в безпринципна коалиция със сините и Яне Янев. Според него е ясно, че внесеният вот не може да успее. Как ще гласува партията  - с "въздържал се" или "против", ще бъде решено допълнително.
От "Атака" не изключват възможността да инициират свой вот на недоверие след изборите.

По-рано днес от ДСБ заявиха, че ГЕРБ са избрали за враг Синята коалиция и персонално Иван Костов, за да прикрият безсилието си и провала в реформите.
Сините вече обявиха, че този път ще подкрепят вота на недоверие, след като при предишния през юни не участваха в гласуването.

За да бъде успешен вотът на недоверие, опозицията трябва да събере мнозинство от 121 гласа в пленарната зала. Дебатите вероятно ще се проведат в четвъртък, а гласуването ще се състои в петък.

Самият Бойко Борисов вече заяви, че няма да отиде в парламента, както и при предишния вот, но въпреки това днес от ДПС и БСП заявиха, че очакват този път той да уважи конституционните принципи.

Последна актуализация в 15,15 ч.


ИЗБРАНО