"Надяваме се този опасен прецедент, който създаде Холандия, да бъде решен. Българската държава харчи огромни пари, за да покрива миграционния натиск от Сирия, за да пазим ЕС. Вече са стотици бежанците. Така охраняваме границите, че поемаме всички пасиви като член на Шенген. Ние сме изпълнили не на 99%, а на 100% критериите за Шенген", каза още Борисов, цитиран от "Фокус".
Той добави, че ако въведат 120% критерии, то и Словакия трябва да ги изпълнява.

Борисов изтъкна, че три държави – Финландия, Дания и България, спазват Маастрихтските критерии. 
„Ако и другите ги спазваха, нямаше да имаме финансова и дългова криза в Европа. Всички щяха да имат под 3% бюджетен дефицит. България е втора в Европа по нисък външен дълг и има под 2% бюджетен дефицит”, добави премиерът.
Може да спите спокойно, България се справя прекрасно”, обобщи той.

Искам да подкрепя с всички сили амбициите на Република България за присъединяване и влизане в Шенгенското пространство, заяви от своя страна Роберт Фицо.

Той обяви още, че очаква българската подкрепа срещу временното прекратяване на европейските компенсации за АЕЦ. Фицо добави, че ще постави в Брюксел темата срещу препоръката на Комисията по бюджетен контрол – да бъдат спрени европейските пари, които получават Литва, Словакия и България за демонтажа на ядрените реактори.

"С голяма радост мога да констатирам, че имаме фактически еднакви виждания по всички основни европейски теми. Утре сутринта ще бъдем заедно на бизнес форум в Нитра, но след това заедно двамата ще излетим за Брюксел, където отново ще кажем, че не бива да бъдат съкращавани европейските средства, които са заделени за спирането на атомните реактори”, заяви още словашкият премиер.
„Вярвам, че нашият общ съвместен глас на Словакия и България ще бъде много важен и ще прозвучи силно”, заяви Фицо.

"В този момент ни е все едно дали правителството е лявоцентристко или дясноцентристко. Ние искаме заедно да покажем на Европа, че сме правителства, които сме си изпълнили своето домашно, имат здраво обществено финансиране и икономическо развитие", каза още премиерът на Словакия. "За решенията, които взимаме, дали в България, или в Словакия, и двете правителства плащаме своя социален данък. Но в разговора, който имахме, си казахме, че това е единственият път, по който можем да вървим. Макар, че целият ЕС преживява тежки мигове на криза, аз искам много силно да поздравя България за нейната невероятна икономическа и политическа стабилност", добави Фицо.

Бойко Борисов пък коментира: „Чухте премиера, че всъщност няма никакво значение какво правителство е, стига да спазва финансово-икономическите критерии за бюджетен дефицит и външен дълг. Той е по-дипломатичен от мен, но много наши колеги, и вляво, и вдясно, от предишни правителства, и от други държави, доведоха страните от еврозоната, каквато е и Словакия, да подпомагат испанските банки, гръцката криза, и словашките граждани да плащат. Затова поздравявам колегата, че твърдо са решили догодина да слязат под 3% бюджетен дефицит, което е изключително добро решение като за правителство в център-ляво".

Туризъм, енергетика, автомобилна промишленост и селско стопанство са приоритетните теми, по които разговорите между него и Борисов ще продължат и на съвместно заседание на правителствата на България и на Словакия в края на май 2013 година, предаде БТА.
ИЗБРАНО