Предложенията на финансовото министерство противопоставят правото на заслужена пенсия на работниците и служителите, изпълнили условията на закона, на правото за увеличение на пенсиите, заложено също по закон (индексацията на пенсиите, предвидена в Кодекса за социално осигуряване - бел. ред.), негодуват от КНСБ и КТ "Подкрепа".
По-рано днес от синдикатите обясниха какви са според тях истинските решения за трайна стабилизация на осигурителните финанси.

„При създалата се ситуация няма как да бъде удържан гневът и недоволството на хората, защото те, много преди г-н Дянков да стане министър, вече понесоха и увеличение на пенсионната възраст (с 5 години жените и с 3 мъжете), и увеличение на стажа (с 14 години жените и с 12 години мъжете).
В това време държавите, които сега ни се натякват като пример, не са предприемали такива мерки, а мерките, които сега предприемат, планират внимателно и много плавно”, се казва в писмото.

КНСБ и КТ „Подкрепа” си дават ясна сметка, че с оттеглянето си от НСТС социалният диалог в България практически и юридически се преустановява.
Възстановяването на социалния диалог и запазването на социалния мир, за да се търсят съвместно ефективните решения за изход от кризата и за подобряване жизненото равнище на българските граждани, в създалата се ситуация, вече е единствено Ваша отговорност и правомощие”, пишат синдикатите на Бойко Борисов.

"Искаме там (в НСТС) да седне сериозен човек, който може да поема ангажименти и да ги изпълнява. Най-добре е или премиерът, или другият вицепремиер. Така е по закон. Тристранният съвет не може да се ръководи от министър от по-нисък порядък. Социалният министър ни убеждаваше да се върнем, но ние казахме своите аргументи, които ни накараха след много компромиси да напуснем", коментира пред БНР президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.

"Ако премиерът намери формулата - самият той да председателства НСТС и след среща с нас, уточним какъв ще бъде дневният ред и какво ще гледаме на евентуално заседание на НСТС, това е вариантът, който най-кратко може да възстанови действието на НСТС", каза на свой ред президентът на КНСБ Пламен Димитров.
И то - ако има яснота и възможност там да обсъждаме темата, наречена пенсионна реформа, без ултиматуми и без предварително решение, добави той.

Не са изчерпани все още формите на диалог между правителството, синдикатите и работодателите, каза на пресконференция в МТСП министър Тотю Младенов, след среща с Пламен Димитров и Константин Тренчев, предаде „Фокус”.
Министърът припомни, че в края на 2010 г. се стигна до споразумение между правителство, синдикати и бизнес за бъдещата пенсионна система, но според него тогава ситуацията е била друга.
За класа за прослужено време на администрацията също сме закъснели, казал още социалният министър, предаде БНР.
Младенов е заявил пред социалните партньори, че е по-добре да има лош социален диалог, отколкото никакъв.

Всички искаме да се намери правилният баланс между желанието на хората да живеят по-добре и мерките, които трябва да вземе правителството. Това пък каза премиерът Бойко Борисов в Министерски съвет.
Той подчерта, че на никого не му се иска да уволнява хора, но това се налага, заради реформите.
Премиерът заяви, че не той е инстанцията, която трябва да обяснява на хората пенсионната реформа, а социалният министър Тотю Младенов. Всичко е в неговите ръце, каза министър-председателя, попитан, колко време дава на Младенов.