Проучването е направено сред 1012 пълнолетни граждани чрез стандартизирани интервюта по домовете им.

Други социологически агенции обаче още преди месеци регистрираха спад в доверието към министър-председателя.

Положителните оценки за Борисов намаляват с 5% (до 35 на сто), а отрицателните бележат ръст от 6% (също до 35 на сто), съобщи Боряна Димитрова - управител на агенцията. Така, според нея, засилващата се поляризация в личното отношение към него се очертава като нов фактор, който безспорно ще влияе и върху предстоящата предизборна кампания.

За сравнение - три месеца след изборите през 2009 г. НЦИОМ измери рекордните 77% рейтинг за Борисов, който тогава надмина дори Силвио Берлускони.

Като цяло партия ГЕРБ също не успява да преодолее оформилата се през последната година тенденция на постепенен спад в подкрепата за нея, регистрират още от "Алфа рисърч". Според социолозите одобрението на правителството спада до 19%, а неодобрението се повишава до 41 на сто и така, макар и с малко, започва да доминира над неутралното отношение - 40%.

Това е трето поредно проучване, в което министър Росен Плевнелиев продължава да трупа рейтинг и да се приема като най-успешен министър. Наскоро изследване на друга агенция показа, че той надминава по доверие Борисов.

В електорален план ГЕРБ продължава да бъде първа политическа сила, но и продължава да свива подкрепата си. Ако днес имаше избори, за него биха гласували 24% от избирателите, при 26 на сто през февруари.
БСП стабилизира и леко подобрява позициите си (от 16.6% през февруари до 17.5% в края на май). Намаляват декларираните намерения за подкрепа на ДПС (от 4.9% на 4.3%) и слабо се увеличават тези за Синята коалиция (от 3.4 на 3.9%). "Атака" запазва дела си от 2.5%.

Няколко успешни кметове на ГЕРБ, министри и Кристалина Георгиева са скритите резерви на партия ГЕРБ преди предстоящите след пет месеца местни и президентски избори, въпреки продължаващата тенденция на спад в подкрепата на кабинета, коментира още Боряна Димитрова. Тя посочи, че най-критични към работата на правителството са хората с по-ниски доходи, възрастните, жителите на по-малките населени места. Нарастват обаче негативните оценки и сред частните собственици, хората със свободни професии и представителите на средната класа в областните центрове.
ИЗБРАНО