ЧЕЗ възмутени, че Борисов им иска лиценза
Чешката енергийна компания ЧЕЗ днес изрази остър протест срещу изявленията на българския премиер Бойко Борисов за евентуалното анулиране на лиценза на тази компания за дейността й в България, предаде ИТАР-ТАСС.
По-рано от прокуратурата обявиха, че ще предложат на ДКЕВР да започне процедура по отнемане на лиценза на ЧЕЗ заради редица нарушения. Едно от тях е, че от компанията е отчитала потреблението на абонатите си на три месеца, заради което не е била санкционирана от ДКЕВР. На базата на препоръката на прокуратурата регулаторът ще решава въпроса спешно.
"Смятаме, че изявленията на премиера и прокуратурата в средствата за масова информация са грубо нарушение на юридическите задължения на България като държава, влизаща в ЕС. Единствената организация, която може да взима решение за започване на процедурата по анулиране на лиценза, е изключително независимото енергийно управление. От него не сме получавали никакви уведомления за намерения за започване на такава процедура (анулирането на лиценза)”, се посочва в изявлението на говорителя на чешкия концерн Барбора Пулпанова, допълва руската агенция, цитирана от "Фокус".
В момента ЧЕЗ е един от трите най-големи дистрибутори на електроенергия в България. През 2004 г. ЧЕЗ са закупи 67% от акциите на три български енергийни компании за около 450 милиона долара, припомня ИТАР-ТАСС.
България е вторият по големина пазар за ЧЕЗ след родната й Чехия.
Междувременно Юлиана Иванова, която все още ръководи ДКЕВР, докато бъде назначен нов титуляр, обяви, че от вчера до днес са съставени четири акта на ЧЕЗ "Разпределение", ЧЕЗ "Снабдяване" и четири на ЕВН. Тече процедура по връчването им и проверките продължават, добави тя и уточни, че такава се извършва и в Енерго-Про. Съставените актове са заради това, че на ДКЕВР не са предоставени договорите за възлагане на услуги на свързани предприятия.
От "ЧЕЗ Разпределение България" обаче отговориха, че не са нарушавали Закона за обществените поръчки. След приключилата проверка на Агенцията за държавна и финансова инспекци на 8 февруари т.г. са съставени 12 акта за установяване на административно нарушение на трима служители и едно наказателно постановление. Становището на инспекторите на агенцията не констатира нарушение на закона при осъществените доставки и услуги между свързаните дружества "ЧЕЗ Разпределение България" АД и "ЧЕЗ България" ЕАД.
Още вчера от ЧЕЗ заявиха, че не нарушават закона и плащат данъци, като публикуваха приватизационния си договор.
Същото направиха и от ЕВН, заявявайки, че са изрядни, просто хората са бедни.
"Разбираме, че пресконференцията, на която това е било съобщено, току-що е приключила и затова е рано да дадем по-задълбочена оценка", уточни Холцнер, като обеща на по-късен етап да опита да даде допълнение към отговора.
Акциите на "Енерго-Про мрежи" АД-Варна също поевтиняха с 10,03 на сто до 130,01 лева.